RTVS prinesie 17. novembra mimoriadne spravodajstvo

664

V deň 30. výročia Nežnej revolúcie odvysiela televízna Jednotka dvoje mimoriadne správy o 11,45 a o 16,15 hodine. V nich redaktori RTVS zmapujú aktuálne dianie tak v Bratislave, v iných slovenských mestách, ako aj v centre diania Nežnej revolúcie v Prahe.

Špeciálne budú tiež Správy RTVS o 19. hodine. Moderátori budú divákov sprevádzať nielen zo spravodajského štúdia, ale tiež priamo z Námestia SNP v Bratislave a z pražských ulíc. Redaktori vstúpia naživo aj z menších miest v regiónoch. Vo vysielaní zaznejú spomienky a postrehy účastníkov revolúcie, medzi nimi jedinej ženy v Koordinačnom výbore Verejnosti proti násiliu Márie Filkovej.

RTVS bude mať na bratislavskom námestí SNP niekoľko kamier, sprostredkuje napríklad pohľad z budovy ministerstva kultúry, v ktorej pred 30 rokmi sídlilo aj bratislavské štúdio Československej televízie. Práve bratislavská televízia sa po období neslobody, váhania a neistoty stala významným katalyzátorom zmien, keď priniesla prvú otvorenú diskusnú arénu Štúdio Dialóg a prvý neprerušovaný priamy prenos z demonštrácie na Námestí SNP, čím predbehla aj centrálu Československej televízie v Prahe. V Českej republike budú v nedeľu 17. novembra mapovať tri televízne štáby RTVS rekonštrukciu Zamatového sprievodu z Albertova cez Vyšehrad na Národní třídu, rokovanie premiérov Vyšehradskej štvorky v Národnom múzeu, Veľkú demonštráciu na pražskej Letnej a mnoho ďalších podujatí.

Rádio Slovensko odvysiela v nedeľu 17. novembra od 12, 12 hodiny mimoriadne štúdio, v ktorom moderátor Juraj Jedinák privíta jednu z vedúcich osobností Verejnosti proti násiliu Juraja Flamika. Z regiónov sa prihlásia redaktori rozhlasového spravodajstva RTVS s aktuálnymi informáciami zo spomienkových podujatí a prinesú rozhovory s miestnymi účastníkmi Novembra ´89. Rozhovor so zaujímavých hosťom priamo z Prahy sprostredkuje zahraničný spravodajca RTVS Boris Kršňák. Poslucháči Rádia Slovensko si vypočujú rozhovory, ale aj zostrihy spravodajských príspevkov z obdobia krátko pred a po 17. novembri 1989 tak, ako zazneli vo vtedajšom vysielaní Československého rozhlasu alebo televízie. Zaujímavosťou bude špeciálna reportáž z autentických nahrávok vtedajších vysokých štátnych predstaviteľov.