RTVS pripravila divadelný marec s viacerými premiérami

593

História Slovenského národného divadla sa začala písať 1. marca 1920. Už priamo v deň 100. výročia pripravila RTVS viacero programov venovaných tejto významnej kultúrnej inštitúcii. Na Jednotke priniesla priamo z národného divadla galavečer 100 rokov Slovenského národného divadla …tak sme my… , v ktorom účinkovaliumelci Činohry, Opery a Baletu SND, vrátane zboru a orchestra našej prvej scény.

V utorok 10. marca, presne 60 rokov po prvom uvedení v SND, si fanúšikovia divadla budú môcť pozrieť na Dvojke filmové spracovanie opery Eugena Suchoňa Svätopluk, ktorá bola po prvýkrát na javisku SND uvedená 10. marca 1960.

Dokumentárna séria RTVS Zrod divadla bude 29. marca večer pokračovať časťou o vzniku inscenácie Biblia v bratislavskom divadle Aréna. Nasledovať bude televízny záznam predstavenia divadelnej inscenácie Denník Anny Frankovej v interpretácii Baletu Štátneho divadla v Košiciach. RTVS toto predstavenie odvysiela v televíznej premiére aj pri príležitosti nedávneho životného jubilea – 60. narodenín slovenského choreografa a divadelníka Ondreja Šotha.

V pondelky 9. a 16. marca bude na Dvojke pokračovať dokumentárna séria Radosť zo života. Diváci spoznajú životné príbehy hereckých osobností ako Vladimír Durdík, či Marián Zednikovič. Marcové pracovné dni bude Dvojka vysielať výber z cyklu Návraty k hereckým legendám, v ktorom o 17,25 hodine tvorcovia priblížia život a prácu umelcov ako Štefan Kvietik, Ivan Mistrík, Eva Krížiková, Leopold Haverl, Jozef Adamovič, Emília Vášáryová, Oldo Hlaváček, Božidara Turzonovová, Pavol Mikulík, Martin Huba, Milan Kňažko, Emil Horváth ml.