RTVS pripravila špeciálny program v deň pohrebu Karla Gotta

980

V piatok sa v pražskom Paláci Žofín bude s najvýznamnejším a najpopulárnejším spevákom v dejinách československej populárnej scény lúčiť verejnosť a jeho umeleckí kolegovia. RTVS bude mapovať dianie v Prahe počas celého dňa, divákom prinesie najaktuálnejšie informácie v Ranných správach a v Správach RTVS o 12., 16. a 19. hodine.

Smútočné vysielanie na Jednotke v sobotu začne o 10, 30 hod. špeciálnym spravodajským štúdiom, ktorým bude divákov sprevádzať moderátorka Janette Štefánková a komentátor Roman Bomboš, priamo z Prahy budú do vysielania vstupovať redaktorky Katarína Vítková a Patrícia Pružinská. O 11. hod. bude vysielanie pokračovať priamym prenosom z pohrebnej sv. omše za Karla Gotta z Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtecha v Prahe.

Dvojka sprostredkuje divákom archívne spomienky na život a hudobnú kariéru Karla Gotta o 9, 25 hod. v špeciálnom spomienkovom vydaní relácie Noc v archíve. V nej tvorcovia zaspomínajú na Karla Gotta prostredníctvom archívnych televíznych spomienok, piesní a rozhovorov, väčšinou zo 60-tych a 70-tych rokov minulého storočia. V Noci v archíve sa objavia aj raritné archívne zábery, ktoré boli odvysielané len raz a diváci si ich budú môcť opäť pozrieť po viac ako štyridsiatich rokoch. RTVS totiž pre sobotné vysielanie zdigitalizovala staré spravodajské šoty s rozhovorom a vystúpením Karla Gotta z roku 1973 a 1975.

V atmosfére sedemdesiatych rokov budú pokračovať spomienky na tohto jedinečného československého umelca aj v podvečernom vysielaní. Od 16,45 hod. Dvojka ponúkne vybrané vystúpenia Karla Gotta na Bratislavskej lýre postupne v rokoch 1974 – 1976.

Karel Gott zomrel v utorok 1. októbra krátko pred polnocou. Naposledy vydýchol doma, obklopený rodinou. Spevák nedávno informoval, že má leukémiu. Dožil sa 80 rokov.

Karel Gott sa narodil 14. júla 1939 v Plzni. Pracoval ako vyučený elektromontér v ČKD a popri práci študoval spev na konzervatóriu. Preslávil ho angažmán v Divadle Semafor v prvej polovici 60. rokov. Neskôr spoluzakladal Divadlo Apollo, kde pôsobil do roku 1967. Počas kariéry vydal viac než 100 albumov. Účinkoval tiež vo filmoch Kdyby tisíc klarinetů (1964), Hvězda padá vzhůru (1974), Romance za korunu (1975), Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992) a jeho pokračovaní Dědictví aneb Kurvaseneříká (2014) či v rozprávkach Z pekla štěstí 2 (2001) alebo Keď draka bolí hlava (2018). Gott je držiteľom 42 Zlatých slávikov, viacerých cien Týtý, Zlatých a Platinových platní a ceny Zlatá ihlica. Počas svojej speváckej kariéry absolvoval množstvo koncertov v Európe, USA, Kanade, Číne, Austrálii či Japonsku a hosťoval v stovkách televíznych šou doma aj v zahraničí.

Zosnulý český spevák Karel Gott bude mať pohreb so štátnymi poctami, nie štátny pohreb. Vo štvrtok 3. 10. to oznámil český premiér Andrej Babiš. “Môžem len povedať, že to nebude klasický štátny pohreb, aký sme od revolúcie mali len jeden, ale skôr pohreb so štátnou poctou. Bude to trochu niečo iné,” vyjadril sa politik na tlačovej konferencii vo Fakultnej nemocnici Královské Vinohrady. Štátny pohreb legendárneho interpreta už pritom na mimoriadnom zasadnutí schválila vláda, informuje spravodajský portál Novinky.cz.

Babiš uviedol, že by chcel vo štvrtok popoludní oznámiť presný termín Gottovho pohrebu, miesto, kde by “došlo k tomu, aby mohli občania vzdať hold jeho pamiatke a ešte jedno miesto, kde bude oficiálna rozlúčka”. Podľa jeho slov na tom pracuje tím ľudí.

Vláda sa v stredu popoludní zhodla, že Gott bude mať štátny pohreb, ak si to bude priať jeho rodina. Zároveň v uznesení schválila, že deň jeho pohrebu bude zároveň dňom smútku.

Ako pripomínajú Novinky, pohreb so štátnymi poctami sa koná za prítomnosti čestnej stráže, ale na rozdiel od štátneho pohrebu bez armádneho sprievodu a vojenských pôct. Počas pohrebu tiež zaznie hymna a vystavia aj štátnu vlajku.

Verejná rozlúčka so spevákom Karlom Gottom, ktorý zomrel v utorok pred polnocou, sa bude konať v piatok 11. októbra v Paláci Žofín v Prahe. Informovala o tom vo štvrtok Gottova manželka Ivana. Zároveň spresnila, že si želá pohreb so štátnymi poctami, nie štátny pohreb, ktorý schválila vláda.

“Verejnosť si bude môcť prísť uctiť pamiatku môjho muža v piatok 11. októbra od 8. do 22. hodiny do Paláca Žofín na Slovanskom ostrove,” uviedla Gottová vo vyhlásení, v ktorom sa poďakovala za vyjadrenie sústrasti. “Zároveň ďakujem pánovi premiérovi a vláde za iniciatívu spojenú s usporiadaním štátneho pohrebu. Po dôkladnej úvahe som sa rozhodla pre pohreb so štátnymi poctami,” napísala vdova po najslávnejším českom spevákovi. Dátum pohrebu nespresnila.

“V súlade s vôľou môjho manžela a po predchádzajúcom rokovaní s arcibiskupstvom pražským sa bude konať zádušná omša a bude ju slúžiť Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský,” informovala ďalej Gottová. Omša, ktorá bude len pre pozvaných, sa uskutoční v sobotu 12. októbra od 11. hodiny v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade.

Informácie pochádzajú z webstránky www.novinky.cz a archívu agentúry SITA.