Ruská národná cena pre slovenského spisovateľa Jozefa Banáša

390

Ako uviedla TASR, veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Igor Borisovič Bratčikov zablahoželal v utorok 6. apríla spisovateľovi Jozefovi Banášovi k získaniu ruskej národnej ceny za Najlepšiu knihu a vydavateľstvo roka 2020. Prestížne ocenenie odovzdali laureátom v desiatich kategóriách na ministerstve kultúry v Moskve 31. marca. “Pre pandemické opatrenia sa na ceremoniáli zúčastnili len domáci autori,” uviedol pre TASR Banáš, ktorý získal prvú cenu v kategórii biografie za román Prebijem sa! Štefánik, vydaný moskovským vydavateľstvom M.I.K.

Odborná porota zložená z predstaviteľov Ruskej národnej knižnice, týždenníka Literaturnaja gazeta a Ruského biografického inštitútu vyberala spomedzi 300 kníh domácej a cudzojazyčnej produkcie.

V 21. ročníku Národnej ceny za literatúru ju prvýkrát získal autor zo Slovenska. Podľa slov predsedu poroty Stanislava Rybasa boli kľúčovými kritériami pri výbere víťaznej knihy jej aktuálnosť a univerzálnosť. Veľvyslanec Bratčikov zdôraznil skutočnosť, že túto cenu získal román o Štefánikovi, ktorý ako astronóm spolupracoval s ruským observatóriom v Pulkove pri Petrohrade, prijal ho aj ruský cár Nikolaj II.: “Postava generála Milana Rastislava Štefánika, ktorú Jozef Banáš bravúrne opísal, presahuje svojím rozmerom slovenskú históriu a je súčasťou histórie univerzálnej.”

Banáš sa stal prvým Slovákom, ktorý túto tradičnú ruskú literárnu cenu dostal. “Som šťastný, že po nedávnom úspechu v Indii s románom o Alexandrovi Dubčekovi je táto kniha ďalšou prezentáciou významného Slováka vo svete. Spolu s účasťou vo finále Ceny Johanna Gottfrieda Seumeho v Nemecku s románom Zóna nadšenia je to moje najvyššie medzinárodné ocenenie,” komentoval svoj úspech spisovateľ pre TASR.

Redakcia Kultúrno-literárneho týždenníka Jozefovi Banášovi tiež blahoželá a pre čitateľov prinášame na pokračovanie úryvky zo slovenského originálu ocenenej knihy o slovenskom mužovi storočia, M. R. Štefánikovi.

Veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Igor Borisovič Bratčikov (vľavo) blahoželá spisovateľovi Jozefovi Banášovi

Foto: archív Jozefa Banáša