Šarišský región predstaví projekt Šarišská hradná cesta

688

Šarišský región predstaví jeho návštevníkom nový projekt Šarišská hradná cesta. V rámci podpory turizmu ho pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Šariš. Turisti navštevujúci tento región už dostali k dispozícii prvý hradný bedeker predstavujúci miestne hrady. Chystajú sa aj ďalšie aktivity na propagáciu regiónu.

Ako agentúru SITA informoval výkonný riaditeľ OOCR Región Šariš Branislav Švorc, oblastná organizácia začala s novým projektom cestovného ruchu v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Projekt bude prepájať všetky body záujmu a bude vystupovať pod jednotným názvom – Šarišská hradná cesta. „Našim zámerom je vyzdvihnúť krásy hradov, zámkov a kaštieľov na území regiónu Šariš, prepojiť jednotlivé objekty, zvýšiť ich návštevnosť a udržať turistu v regióne čo najdlhšie,“ uviedol Švorc.

Ambíciou projektu je prepojený koncept Šarišskej hradnej cesty s ďalšími pamiatkami ako sú kaštiele, hradiská, kúrie či mestské opevnenia. „Tých sa na území regiónu Šariš nachádza viac ako päťdesiatpäť. Ich spojením vznikne ucelená predstava a možnosť spoznávať aj viacero pamiatok za deň, kontinuálne sa dozvedieť o ich histórii, príbehoch a majiteľoch, či zúčastniť sa na rôznych podujatiach, hradných hier až po rôzne mnohožánrové festivaly,“ vysvetlil Švorc.

Na začiatok sa OOCR zamerala na hrady v okolí mesta Prešov a v rámci projektu vydala prvý hradný bedeker. Šestnásť strán predstavuje desať najznámejších hradov, ktoré sú známe aj svojimi prívlastkami. „Napríklad druhý najrozsiahlejší hrad Šariš, najrozmanitejší Soľnohrad, najvýraznejší Kapušiansky hrad, najpôvabnejší Obišovský hrad, najmenší Lipovský hrad, záhadný hrad Plaveč alebo kamenno-krásny hrad Zborov či znova objavený hrad Šebeš,“ doplnil výkonný riaditeľ OOCR.

Hrady sú zdokumentované aktuálnymi fotografiami s maľovanou mapou, na ktorej sú vyznačené aj menšie hrady ako Medzianky, Bodoň či zaniknuté hrady so zvyškami muriva pod zemou ako sú Sokoľ, Lipovec a Brezovica. „Tie možno čakajú na svoje znovuobjavenie rovnako ako mnoho z hradov, ktoré sa opravili vďaka dobrovoľníkom a ľuďom, ktorým na histórii týchto stavieb záleží,“ dodal Švorc.

Projekt Šarišskej hradnej cesty dostal okrem hradného bedekra aj svoje logo, ktoré vytvoril grafický dizajnér Svetozár Šomšák. Ďalšou aktivitou je vytvorenie internetového portálu www.sarisskahradnacesta.sk, ku ktorej neskôr pribudne aj samostatná mobilná aplikácia. „Tieto online nástroje budú zahŕňať informácie o ostatných hradoch, ktoré sa do brožúry nezmestili, rovnako o zaniknutých hradoch, histórii, súčasnosti ale aj povesti a fakty, o ktorých ste ani netušili,“ prezrádza Šomšák.

Prvý hradný bedeker v rámci projektu Šarišská hradná cesta bol vydaný s podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR na podporu návštevnosti hradov na Šariši. Papierová brožúra bude k dispozícii v informačných centrách a na vybraných hradoch v regióne. K dispozícii je aj online verzia na webstránke Šarišskej hradnej cesty.

Ilustračné foto: mesto Prešov