Šarkana ocenili na festivale v Annecy

631

Animovanú krátkometrážnu snímku Šarkan (2019) slovenského režiséra Martina Smatanu ocenili na prestížnom Medzinárodnom festivale animovaného filmu v Annecy. Česko-slovensko-poľský film o spomínaní na tých, čo už nie sú medzi nami, získal vo Francúzsku Cenu mladého publika. Šarkan súťažil v konkurencii 3 096 filmov z 93 krajín sveta.

„Keď sme minulý rok o tomto čase natáčali film v náročných podmienkach niekoľko mesiacov, naším jediným snom, ktorý nás držal pri živote a hnal ďalej bolo to, že by raz Šarkana mohli vybrať na festival do Annecy. Ani v tom najanimovanejšom sne by nám ale nenapadlo, že by tam mohol získať aj cenu. Nakoniec sa to podarilo a Šarkan získal cenu detského publika, čo pre nás znamená asi najväčšie zadosťučinenie, pretože detské publikum je úprimné, nič nepredstiera a niekedy môže byť aj dosť nekompromisné,“ vyjadril sa tvorca filmu Martin Smatana.

Šarkan je snímka plná čarovných obrazov s bohatou štruktúrou, ktorá rozpráva príbeh chlapca a jeho deda. Dedo daruje na konci leta svojmu vnukovi šarkana. Keď chlapca vymrští do vzduchu, dedo ho chytí. Ako ale popadá lístie zo stromov, dedo zoslabne a jesenný vietor ho vynesie až na oblačné nebo. Na jar však príde teplý vánok a opäť ich spojí.

Šarkana vo svetovej premiére uviedli na filmovom festivale Berlinale. Ocenili ho na festivale v Stuttgarte a na Slovensku získal Cenu divákov na Medzinárodnom festivale filmových klubov Febiofest. Snímku uvedú aj na medzinárodnom festivale animovaného filmu v kanadskej Ottawe, kde bude v súťaži mladého publika. V Kanade bude mať severoamerickú premiéru.

Slovenskí diváci a diváčky môžu Šarkana vidieť v kinách po celom Slovensku od 13. júna ako predfilm k titulu Veľký zlý lišiak a iné príhody (2017). Spomínanú rozprávku v Annecy predvlani ocenili ako najlepší francúzsky celovečerný animovaný film.

Agentúru SITA o tom informovala Martina Pašteková z Asociácie slovenských filmových klubov.