Saxophobia prinesie vo februári majstrovské kurzy i koncerty

509

Vo februári sa už štvrtý raz uskutočnia medzinárodné majstrovské kurzy Saxophobia Bratislava zamerané na výučbu klasickej hudby na saxofóne. Podujatie, ktoré organizuje občianske združenie Spoločnosť priateľov dobrej hudby, prinesie okrem kurzov aj dva verejné koncerty venované saxofónu.

Samotné kurzy sa budú konať 20. až 23. februára na Konzervatóriu v Bratislave a je na ne prihlásených vyše 60 študentov zo šiestich krajín. Koncerty sa uskutočnia 22. februára v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca a 23. februára v Slovenskom rozhlase.

„Už štvrtý rok sa stretávame na bratislavskom Konzervatóriu, kam pozývame špičkových zahraničných lektorov klasického saxofónu, aby mali naši študenti prístup k novým technikám, informáciám týkajúcim sa saxofónovej problematiky a celkovo aby získali trochu inú optiku na saxofón. Takmer osem rokov chodím na zahraničné kurzy a spôsob výučby sa tam od slovenského výrazne líši. Najmä v zvukovej estetike, výbere repertoáru či interpretačnom prístupe. Väčšina z prihlásených študentov je zo Slovenska, čo nás nesmierne teší a vysiela nám to signál, že sú tieto kurzy dôležitou a potrebnou investíciou do hudobného vzdelania slovenských saxofonistov. Na kurzy tento rok prijali pozvanie špičkoví zahraniční lektori – Philippe Portejoie z Francúzska, Michal Knot z Rakúska, Pawel Gusnar z Poľska, Erzsébet Seleljo z Maďarska a Kateřina Pavlíková z Česka. Zahraničných pedagógov bude dopĺňať Alexander Stepanov zo Slovenska,“ prezradil slovenský klavirista, saxofonista a iniciátor projektu Ladislav Fančovič.

V rámci Saxophobia Galakoncert sa 22. februára v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca predstavia všetci zahraniční lektori. Program koncertu budú tvoriť diela skladateľov ako Camille Saint-Saëns, Ludwig van Beethoven, Ida Gotkovsky, Robert Kamplet či Peter Breiner, ktorý napísal štyri krátke skladby pre saxofónové kvarteto a klavír na motívy piesní Michaela Jacksona a na koncerte odznejú vo svetovej premiére.

Druhý koncert bude 23. februára v Slovenskom rozhlase. Vystúpi na ňom 60-členný medzinárodný saxofónový orchester a menšie zoskupenia zložené z účastníkov kurzov. Koncert nahrajú a odvysielajú na Rádiu Devín. Orchester Saxophobia je zložený iba zo saxofónov a jednej sady bicích nástrojov. Na programe bude napríklad Narodeninový menuet Ludwiga van Beethovena, ktorým chcú organizátori vzdať hold 250. výročiu jeho narodenia.

“Je skvelé, že do našich, musím povedať dosť konzervatívnych končín, môžeme priniesť aj trochu inovátorskej interpretácie klasickej hudby zo zahraničia. Saxofón je v západných krajinách už dlho považovaný za rovnocenného partnera na poli komornej hudby k ostatným nástrojom. Verím, že návštevníci oboch koncertov budú príjemne prekvapení rôznorodosťou farieb a zvukov, ktoré dokáže dobrý saxofonista z nástroja vyčarovať,” dodal Fančovič.

Informácie agentúre SITA za organizátorov poskytla Jana Dekánková.

Ilustračné foto: pixabay