Semafor pre kultúru – aktualizované 1 júna

648

Ako uvádza na svojej webovej stránke Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky (MK SR), pripravilo novú webstránku www.kulturnysemafor.sk, ktorej účelom je zjednodušenie orientácie v pravidlách kultúrneho COVID semafora. 

Ministerstvo kultúry zverejnilo kultúrny semafor 28. apríla 2021. Cieľom kultúrneho semafora je začať postupne otvárať kultúrne inštitúcie a uvoľňovať organizáciu kultúrnych podujatí, avšak v súlade s odporúčaniami konzília odborníkov, aby neprišlo k prudkému nárastu nových prípadov ochorenia COVID-19. Kultúrny semafor bol po zverejnení dostupný na webovom sídle ministerstva kultúry https://www.culture.gov.sk/ a zároveň na webstránke korona.gov.sk. 

Vzhľadom na komplexnosť podmienok kultúrneho semafora a tiež vzhľadom na to, že sa ním riadi veľké množstvo kultúrnych pracovníkov a pracovníčok i návštevníkov a návštevníčok podujatí, sa MK SR rozhodlo vypracovať vlastnú webovú aplikáciu, ktorá uľahčí jeho používanie.

Nová webová aplikácia www.kulturnysemafor.sk je efektívnym online nástrojom pre ľudí, ktorí sa pri vykonávaní svojich povolaní potrebujú riadiť kultúrnym semaforom. Cieľom tohto kroku je sprehľadnenie celého systému “pod jednou strechou” pre organizátorov a organizátorky kultúrnych podujatí. Zároveň tak vznikla užitočná pomôcka, prostredníctvom ktorej si návštevníci a návštevníčky môžu jednoducho a rýchlo vyhľadať aktuálne podmienky pre ľubovoľné kultúrne podujatie či kultúrnu inštitúciu, ktoré plánujú navštíviť.

Po vyplnení základných parametrov vygeneruje webová aplikácia používateľovi alebo používateľke aktuálne platné podmienky pre daný okres, stupeň varovania či ostražitosti a podujatie. Organizátori a organizátorky sa vďaka tomu ľahko zorientujú v príslušnej kapacite pre ich podujatie, presných podmienkach sedenia či státia alebo detailných nariadeniach súvisiacich s testovaním či s konzumáciou jedla a nápojov.

“Veríme, že táto nová pomôcka uľahčí prácu organizátorom a organizátorkám kultúrnych podujatí a ľuďom pracujúcim v kultúre a že sa tiež stane praktickým nástrojom pre návštevníkov a návštevníčky kultúrnych podujatí a kultúrnych inštitúcií,” povedala na margo novinky ministerka kultúry Natália Milanová.

Tvorcami webovej aplikácie sú študenti Viktor Nagy, Andrej Pulc a Damián Fóka.

Ilustračná kresba: Dreamstime. com