Semafor pre kultúru už svieti!

31

Vláda na aprílovom zasadnutí schválila ministerstvu kultúry novú mapu pre kultúru – semafor pre kultúrne podujatia, ktorý umožní kultúrnej obci naštartovať činnosť počas aktuálne pretrvávajúcej pandemickej situácie.

Na vytvorení kultúrneho semaforu spolupracovalo ministerstvo, podľa jeho vyjadrení, s konzíliom odborníkov a s predstaviteľmi rôznych odvetví kultúrneho sektoru, ktorých zastupoval Lumír Mati z Hudobnej únie Slovenska. Dokument sa rodil už počas zimy a finálnou sa stala jeho sedemnásta verzia. Na jeho základe môžu organizátori a organizátorky podujatí vedieť, v akej fáze a za akých podmienok môžu organizovať podujatia.

V červenej fáze je povolených do 200 návštevníkov v exteriéri a do 150 návštevníkov v interiéri za podmienok 50 percentnej kapacity a na sedenie. Ružová fáza povoľuje 500 návštevníkov v exteriéri a 250 návštevníkov v interiéri, taktiež za podmienok 50 percentnej kapacity a na sedenie. V oranžovej farbe sa kultúrny semafor prepína na regióny a pridávajú sa aj interiérové kiná. Vo fáze monitoringu je možné organizovať podujatia s kapacitou 1000 osôb v exteriéri a 500 v interiéri. Povinnosť negatívneho testu pri vstupe na kultúrne podujatia bude kultúrny semafor upravovať vždy podľa aktuálne platného covid automatu. V úvode fungovania kultúrneho semafora bude pri vstupe na kultúrne podujatia potrebný negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín alebo negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín.

Celý kultúrny semafor je k dispozícii na webovej stránke MK SR, informácie budeme aktualizovať podľa dostupnosti.

Ilustračná kresba: Dreamstime. com