Skvelá Agatha Christie pre milovníkov klasickej detektívky

972

Na úvod pár riadkov z rodu faktografických. Slovenský spisovateľ je jedno z najstarších slovenských vydavateľstiev a za viac ako 60 rokov svojej existencie vydalo vyše 5 300 kníh v celkovom náklade viac než 47 miliónov výtlačkov. Orientuje sa na vydávanie beletrie, tak pôvodnej, ako i prekladovej. V širokej čitateľskej verejnosti je azda najznámejšou edíciou vydavateľstva Zelená knižnica, ktorú napĺňajú knihy viacerých renomovaných a najpredávanejších autorov predmetného žánru. Medzi erbové klenoty určite patria klenoty celej svetovej detektívky a excelentní tvorcovia, ako aj ich knihy. Medzi nimi má zvláštne postavenie, pravdaže, prvá dáma detektívky – tak anglickej, ako aj svetovej – Agatha Christie.

Vydavateľstvo zvykne každý rok potešiť priaznivcov tejto dámy a jej klasických detektívnych príbehov novým prekladom a novou knihou. Nedávno to bola kniha Veľká štvorka (preklad Lenka Cinková). A. Christie vo svojom románe z roku 1927 predstavuje Hercula Poirota v celkom inom, prekvapivom svetle: slávny detektív v ňom namiesto zvyčajného vyšetrovania prípadu vraždy vo vidieckom sídle zvádza súboj s mimoriadne nebezpečnou medzinárodnou organizáciou, usilujúcou sa ovládnuť svet.

Každý predstavuje obrovskú hrozbu a keď sa spojili, stali sa prakticky neporaziteľnými. Členovia Veľkej štvorky – geniálny Číňan, americký milionár, francúzska vedkyňa a nepolapiteľný majster prestrojení – zosnovali zločinecké sprisahanie takých obludných rozmerov, že šokuje i samého Poirota. V súboji s nimi mu pomáhajú jeho jedinečné deduktívne schopnosti, no čím dlhšie sa ich snaží vystopovať, tým jasnejšie sa ukazuje, že toto môže byť jeho posledný, osudný prípad…

Po úspešnom súbornom vydaní poviedok s legendárnym Herculom Poirotom pripravilo vydavateľstvo Slovenský spisovateľ ďalší jedinečný výber z poviedkovej tvorby legendárnej Agathy Christie – Slečna Marplová a záhady (poviedky). Je zrejmé, že tentoraz bude v centre pozornosti jej druhá najznámejšia postava – bystrá stará dáma slečna Marplová, ktorú si podobne ako slávneho belgického detektíva obľúbili čitatelia na celom svete. Veľkej popularite sa dodnes tešia aj filmové a televízne adaptácie príbehov so slečnou Marplovou v hlavnej úlohe. Luxusne vybavená, bohato ilustrovaná kniha s kazetou obsahuje 56 poviedok. Príbehy so slečnou Marplovou dopĺňajú poviedky, v ktorých síce nevystupuje žiadny s dvojice známych detektívov Agathy Christie, ale ktoré presvedčivo dokazujú jej spisovateľské majstrovstvo: schopnosť na malej ploche rozohrať tajomný príbeh plný záhad, ktorý drží čitateľa v napätí až do nečakaného konca. Fanúšikovia Agathy Christie sa určite potešia, že do výberu bola zaradená aj poviedka Tri slepé myšky, podľa ktorej neskôr autorka napísala slávnu divadelnú hru Pasca na myši. Na slovenskom preklade pracovala trojica renomovaných prekladateliek – Alena Redlingerová, Alexandra Ruppeldtová a Nina Mikušová.

Obe spomínané knihy určite potešia pod stromčekom a milovníci dobrej detektívky v tradičnej forme a novom vydavateľskom šate sa k nim budú vracať kedykoľvek.

Foto: archív vydavateľstva Slovenský spisovateľ