Slávnosti v Nitre priniesli historický festival aj koncerty

741

Nitra sa počas víkendu stala dejiskom historického festivalu, Cyrilo-metodského putovania, ale aj jarmoku, koncertov a divadelných predstavení. Mestské slávnosti sa začali 4. júla a trvali do nedele 7. júla, hlavnými organizátormi boli mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj a Biskupstvo Nitra.

Sobotňajší program sa odohrával najmä na Nitrianskom hrade a v podhradí, kde bol jarmok aj otvorené dvory a záhrady Horného mesta. Druhým dňom pokračoval historický festival Pribinova Nitrawa. Súčasťou jeho programu bol živý šach, turnaj bojovníkov, trh s otrokmi či súťaž o najkrajšiu devu a najukrutnejšieho bojovníka. Ako informoval hlavný organizátor festivalu a zároveň viceprimátor Nitry Daniel Balko, osobitnú sekciu vytvorili tento rok pre detských návštevníkov v priestore pod hradbami, kde našli Rozprávkarov stan, divadlo Dvor zázrakov, ale aj detskú strelnicu, historické tance a hudbu.

V rámci tohtoročných slávností Nitra, milá Nitra bude mala verejnosť po prvý raz možnosť vidieť torzo monumentálnej stredovekej brány z 11. – 12. storočia. Najväčšia zachovaná hradná brána z tohto obdobia v celej stredovýchodnej Európe sa nachádza v suteréne Župného domu v Nitre. Bonusom bola moderovaná diskusia s odborníkmi o možnostiach záchrany a prezentácie tejto pamiatky.

Nedeľa 7. júla patrila Cyrilo-metodskému putovaniu po Európskej kultúrnej ceste sv. Cyrila a Metoda. Pútnici prešli od Dražovského kostolíka cez Zoborský kláštora až na Martinský vrch, pričom všade ich čakal program. V Archeoskanzene na Martinskom vrchu to bolo stretnutie s archeológmi, vypaľovanie keramiky historickou technikou, dobové jedlá, hudbu, kreatívne aktivity aj inscenovaný workshop Starého divadla Karola Spišáka zameraný na Veľkú Moravu.

Centrum mesta ožilo v nedeľu popoludní Nitrianskym jarmokom, ktorý doplnili rôzne podujatia pre deti aj dospelých. Túlavé divadlo s predstavením Cyrano, alebo Bálabilé o Nose, Nové divadlo v Nitre s inscenáciou 4 ženy na konci sveta.