Slovak press photo dominovala politika aj sociálne témy

527

Prezidentské voľby, udalosti súvisiace s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a prípady korupcie na Slovensku dominovali 8. ročníku súťaže Slovak press photo. Držiteľom hlavnej ceny Slovak press photo 2019 sa stal fotograf denníka Sme Jozef Jakubčo za seriál fotografií prezidentky Zuzany Čaputovej z volebnej noci – Noc s prezidentkou. Meno nositeľa Grand Prix zverejnili organizátori súťaže už začiatkom septembra. Víťazov ďalších desiatich kategórií a tiež dvoch špeciálnych cien slávnostne vyhlásili dnes večer v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Popri spomínaných politických témach, ktoré hýbu už druhý rok Slovenskom, veľké množstvo súťažiacich fotografov mapovalo svojim objektívom aj rôzne sociálne problémy, otázky chudoby a sociálneho vylúčenia.

O víťazoch Slovak press photo 2019 rozhodli členovia medzinárodnej poroty, ktorí sa zišli v Bratislave od 30. augusta do 1. septembra. Porote predsedal slovensko-kanadský novinársky fotograf pôsobiaci v Agence France Presse (AFP) vo Viedni Joe Klamar. Jej členmi ďalej boli fotograf Kadir van Lohuizen (agentúra NOOR, Holandsko), fotoeditorka francúzskeho denníka Liberation Fréderique Rondet, český fotograf a pedagóg Jindřich Štreit a tiež zástupca slovenskej fotografickej scény Andrej Balco. Do súťaže sa registrovalo 189 fotografov, ktorí dovedna zaslali 2 250 snímok, z toho 246 sérií.

Porota hodnotila samostatné fotografie a série fotografií v 10 súťažných kategóriách: Aktualita, Reportáž, Každodenný život, Portrét, Šport, Príroda a životné prostredie, Svet umenia a kultúry, taktiež v medzinárodných kategóriách Mladí fotografi do 26 rokov a študenti, Dlhodobý dokument a v novej medzinárodnej kategórii Fotografia vytvorená mobilným telefónom. Osobitnou kategóriou je Grant Bratislavy. Medzinárodné kategórie boli okrem slovenských fotografov otvorené aj pre fotografov z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska, Slovinska a Ukrajiny. Porota bola najviac spokojná s domácou kategóriou Každodenný život a s medzinárodnou kategóriou Dlhodobý dokument. Ich úroveň podľa jury výrazne presahovala úroveň ostatných kategórií. Grant Bratislavy, ktorý udeľuje primátor hlavného mesta na základe ukážky projektu, získala Katarína Líšková s projektom Nové Nivy. Mladý talent roka je Timotej Janko.

Všetky fotografie, ktoré postúpili do finále, možno od piatka 4. októbra do 28. októbra vidieť na výstave Slovak press photo 2019 v bratislavskom Domu umenia na Nám. SNP 12. Súčasťou výstavy sú aj fotografie, ktoré vznikli v rámci minuloročného Grantu Bratislavy pod názvom Čas oddychu. Grant minulý rok vyhral a fotografie rok pripravoval fotograf Ján Viazanička. Jeho projekt zachytáva spôsoby, akým ľudia trávia svoje dovolenky a čas oddychu v Bratislave.

Nad 8. ročníkom súťaže Slovak press photo prevzali záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo a starostka mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Zuzana Aufrichtová. Projekt finančne podporil Fond na podporu umenia. Projekt sa realizuje s finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja.