Slovenská filharmónia nahrala Slovenské tance Petra Breinera

608

Slovenská filharmónia (SF) vydala dvoj-CD Slovenské tance Petra Breinera. Agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka SF Martina Tolstová.

Dirigent, klavirista, skladateľ, aranžér a publicista Peter Breiner pred pätnástimi rokmi dostal objednávku aranžovať Brahmsove Uhorské tance pre Londýnsky symfonický orchester. „Bola to zaujímavá práca, lebo som vlastne pokračoval v tom, čo začali Brahms a Dvořák – v inštrumentácii klavírnej skladby pre orchester. Tento projekt mal aj rôzne iné, takmer rodinné súvislosti. Antonín Dvořák, ktorý je mojím skladateľským pradedkom, inštrumentoval Uhorské tance ako prvý, a ja, jeho prapravnuk, ako zatiaľ posledný. Dokončil som všetky, ktoré Brahms s Dvořákom nestihli,” uvádza Breiner.

Ako dodáva, počas práce mu napadlo, že takmer všetky okolité, ba dokonca i nesusediace národy v Európe a mimo nej už majú, podobne ako Maďari od Brahmsa, nejakú podobnú klasickú orchestrálnu kolekciu, založenú na folklórnom materiáli. „Česi majú Slovanské tance od Dvořáka, Nemci Nemecké od Mozarta, Španieli Španielske tance od Granadosa, Kubánci od Coplanda, Rumuni od Bartóka, Francúzi od Hindemitha, Angličania, Íri a Škóti od Arnolda, Bavori od Elgara, Afričania a Indovia od Villu-Lobosa, mohli by sme pokračovať veľmi dlho. Tak som si povedal, že slovenskú kolekciu urobím ja,“ vysvetlil Breiner.

K všetkým pesničkám, ktoré použil, má autor osobný vzťah, alebo sa spájajú s jeho zaujímavými životnými zážitkami. „Mohli by sa dokonca považovať aj za mapu mojej životnej cesty – z Humenného cez Košice až po Ameriku,“ uzavrel.

Nové dvoj-CD možno zakúpiť v Pokladnici Slovenskej filharmónie v pracovné dni v pondelok od 09. do 14. hodiny a utorok až piatok od 13. do 19. hodiny.