Slovenská národná galéria oslávi päťdesiatku vo Zvolene a v Ružomberku

672

Slovenská národná galéria v septembri oslavuje dve päťdesiatky. Polstoročie uplynulo od sprístupnenia expozícií SNG v priestoroch Zvolenského zámku a takisto od otvorenia Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Na oslavy národná galéria pozýva aj vo štvrtok 19. septembra. Päťdesiatku oslávia obe pracoviská národnej galérie pestrým programom, agentúru SITA o tom informovala manažérka pre publicitu SNG Klára Hudáková.

Národná galéria avizuje vo Zvolene viacero projektov súvisiacich s históriou Zvolenského zámku, ale i s poslaním SNG. Oslava sa začala v piatok 13. septembra otvorením výstavy Vidieť, vidieť a vidieť od českej dvojice umelcov Jiřího Frantu a Davida Böhma a slávnostnou prezentáciou novej knihy Zvolenský zámok – Od sídla kráľov po Slovenskú národnú galériu. Po rozkrojení torty a po slávnostnom prípitku večer pokračoval koncertom sopranistky Adriany Kučerovej a zakončil sa tancovaním. Sobotu si návštevníci Zvolenského zámku spestrili komentovanou prehliadkou novej výstavy s jej autormi a kurátorkou Evou S. Kotlárikovou a tiež večerným vystúpením SĽUK-u.

V Ružomberku trojdňové oslavy odštartujú v predvečer jubilea, v stredu 18. septembra prednáškou historika Petra Dvorského o vzniku Galérie Ľudovíta Fullu a predpremiérou autorského filmového dokumentu Zuzany Hruškovej Zamatne – spomienky na Fullu. Vo štvrtok 19. septembra otvoria dve výstavy šité galérii na mieru pod názvom Re-konštrukcia Fullovho bytu / umelecká fikcia a Zaostrené na detail / fotografické sondy v Galérii Ľudovíta Fullu. Nasledovať bude koncert pesničkárky a skladateľky Jany Andevskej, PechaKucha Night špeciál či piatkový výlet na bicykloch po stopách Fullovej inšpirácie. Oslavy 50. výročia založenia Galérie Ľudovíta Fullu sú súčasťou nultého ročníka viacdňového mestského festivalu Fullove dni, ktoré sa konajú v uliciach Ružomberka a v miestnom parku Štefana Hýroša.

Stredoveký Zvolenský zámok je v súčasnosti najbohatšou obrazárňou na Slovensku. Počas rozsiahlej rekonštrukcie bol v roku 1961 zaradený do zoznamu národných kultúrnych pamiatok a o štyri roky neskôr sa stal súčasťou Slovenskej národnej galérie. Jeho priestory ponúkajú návštevníkom veľkú kolekciu starého umenia od 14. do 19. storočia. Siene prízemia a prvého poschodia sú výstavným priestorom s množstvom umeleckých druhov, tém aj štýlov. Kráľovská sieň s kazetovým stropom a portrétmi panovníkov je zároveň koncertnou sálou a Rytierska sieň na prízemí severného krídla sa využíva na mestské občianske obrady.

Galériu Ľudovíta Fullu v Ružomberku navrhli a postavili, aby uchovávala a verejnosti sprístupňovala výtvarné dielo Ľudovíta Fullu, ktoré tento umelec daroval štátu. Galéria sa začala budovať v roku 1965 a verejnosti ju otvorili v roku 1969 ako jedno z pracovísk Slovenskej národnej galérie. Umelec tu prežil posledné roky svojho života. Verejnosti je dnes sprístupnený aj umelcov ateliér a obývacie priestory. Okrem stálej expozície diela tohto autora sa v galérii každoročne konajú rôzne krátkodobé výstavy výtvarných diel, kultúrne a vzdelávacie programy pre verejnosť.

Podrobný program oboch podujatí k jubileám SNG vo Zvolene a Ružomberku možno nájsť na webe Zvolenského zámku https://www.sng.sk/zvolen a https://www.sng.sk/ruzomberok.