Slovenská pošta známkou pripomína Vincenta Hložníka

572

Významnú osobnosť slovenského výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia Vincenta Hložníka pripomína Slovenská pošta. Tvorbe maliara, grafika, sochára a autora ilustrácií viac ako stovky kníh venovala poštovú známku. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská, pošta dnes vydáva známku „Deň poštovej známky: Vincent Hložník (1919 – 1997)“ s nominálnou hodnotou 80 centov. Motívom známky je portrét Hložníka a prekreslená umelcova ilustrácia z Gulliverových ciest od Jonathana Swifta. Ilustrácia z Gulliverových ciest zdobí aj kupón k známke.

Súčasne s poštovou známkou vydala pošta obálku prvého dňa vydania so špeciálnou pečiatkou. Má dnešný dátum a domicilom mesta Žilina. Aj obálku zdobí prekreslená ilustrácia Hložníka, tentoraz z Rozprávok od Hansa Christiana Andersena. Hložníkovu tvorbu odráža aj pečiatka. Pošta zároveň dopĺňa sériu o nálepný list. Na liste veľkosti A5 je prekreslená ilustrácia Hložníka z knihy Gottfrieda Augusta Bürgera Dobrodružstvá baróna Münchhausena.

Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, kupónu, obálky a pečiatky, ako aj nálepného listu je známy maliar, grafik a ilustrátor Dušan Kállay. Autorom líniovej rozkresby poštovej známky, kupónu a obálky spolu s pečiatkou je oceňovaný slovenský rytec poštových známok František Horniak.

Poštová známka má rozmery 44,1 x 26,5 mm a vychádza vo forme tlačového listu s 30 známkami a 30 kupónmi s rozmerom 22 x 26,5 mm. Známku vytlačila technikou ofsetu spoločnosť Tiskárna Hradištko. Obálku spolu s pečiatkou a ilustráciou vytlačila technikou ofsetu tlačiareň BB PRINT a nálepný list vytlačila ofsetovou technikou spoločnosť COLOR&PRINT, dodala Slovenská pošta.

Vincent Hložník (22. október 1919, Svederník – 10. december 1997, Bratislava) bol slovenský maliar, grafik, ilustrátor, sochár a pedagóg. Dodnes patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov slovenského výtvarného umenia. Bol zakladateľom slovenskej modernej grafiky. Osobitné postavenie v jeho tvorbe mala ilustrácia, čo dokumentuje vyše tristo kníh pre deti aj dospelých, ktoré ilustroval. Vystavoval na mnohých samostatných aj kolektívnych výstavách doma aj vo svete. Ako profesor na Vysokej škole výtvarných umení ovplyvnil viacerých svojich žiakov, neskôr významných umelcov, napríklad Albína Brunovského, Dušana Kállaya, Vladimíra Gažoviča a ďalších. V Hložníkových obrazoch, grafikách, ilustráciách, vitrážach aj plastikách sa opakovane objavuje téma hľadania zmyslu ľudskej existencie, podstaty bytia človeka a jeho postavenia vo svete.

Foto: pofis.sk