Slovenské národné múzeum je návštevníkom prístupné virtuálnou formou

628

Slovenské národné múzeum (SNM) chce aj počas mimoriadnej situácie návštevníkom sprístupňovať zbierky, výstavy, expozície či pamiatkové objekty vo svojej správe. Robí to virtuálnou formou. Ako agentúru SITA informovala vedúca Centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová, špecializované múzea SNM zostávajú uzavreté na dobu neurčitú. Rozhodli tak na zasadnutí krízového štábu v súvislosti s opatreniami pred šírením koronavírus.

Slovenské národné múzeum sa v tomto období snaží byť bližšie návštevníkom prostredníctvom sociálnych sietí a webových stránok SNM. Novinku v tomto smere predstavuje formát Blog – múzeum online na webe SNM. „Záujemcovia tu nájdu virtuálne prehliadky, napríklad Spišského hradu, výstav a expozícií SNM – Historického múzea pod názvom Múzeum k vám domov. Na webe Slovenského národného múzea sa tiež oboznámia s pozoruhodnými zbierkovými predmetmi múzea obrazovou i zvukovou formou, medzi inými tiež so vzácnymi alegorickými saňami zo SNM – Múzea Červený Kameň, zlatou bibliou zo SNM – Múzea Bojnice či zbierkou maľovaných huslí zo SNM – Hudobného múzea. Nazrieť môžu aj do reštaurátorských ateliérov, kde uvidia, ako sa reštauruje keramika. Takisto sa môžu ‚prejsť’ prvou časťou expozície Dejiny Slovenska na Bratislavskom hrade,“ priblížil generálny riaditeľ SNM Branislav Panis.

Pre rodiny s deťmi Slovenské národné múzeum zverejňuje online vzdelávanie formou múzejnej pedagogiky, napríklad cyklus SNM – Spišského múzea Za dverami či Obrazovú abecedu, kde si deti pútavou i zábavnou formou zopakujú písmená abecedy a s rodičmi súčasne spoznajú výtvarné diela zo zbierok Historického múzea. Novinkou je aj možnosť prečítať si na blogu SNM zdarma online nové číslo časopisu Pamiatky a múzeá – Revue pre kultúrne dedičstvo, ktorý vydáva SNM v spolupráci s Pamiatkovým úradom SR.

Slovenské národné múzeum pripravuje aj ďalšie projekty na svojom webe, ako napríklad virtuálne prehliadky výstav, nové videá, blogy, ktoré bude postupne zverejňovať aj na sociálnych sieťach. „Osobitne určite zaujmú špecializované týždne venované osobnostiam alebo udalostiam slovenských dejín, ako bol staviteľ Michal Milan Harminc alebo generál Milan Rastislav Štefánik. Zvláštnu pozornosť budeme venovať Veľkej noci a 75. výročiu Druhej svetovej vojny,“ dodal Panis.

O znovuotvorení svojich expozícií a výstav bude SNM informovať verejnosť prostredníctvom svojej webovej stránky, sociálnych sietí a médií.