Slovenské pranostiky na celý rok v jednej knihe

3641

Čas roku 2021 sa neúprosne (ba vlastne spravodlivo, veď čo je nepodkupnejšie a spravodlivejšie ako čas?!) kráti. Úderom prvého okamihu prvého januárového dňa sa začne odvíjať dvanásť mesiacov roka 2022. Ktovie, ako budú? Máme teraz na mysli meteorologické hľadisko a či, laickejšie povedané – Aké bude počasie v jeho jednotlivých okamihoch?

K prejavom a bohatstvám tradičnej ľudovej kultúry smerom k uvedenému bezpochyby patria pranostiky. Zo skutočne dlhodobého hľadiska ich vnímajú generácie a generácie Slovákov a veľakrát sú vnímané ako veľmi dobrý ukazovateľ vzťahu počasia a prejavov reálneho života. Napríklad aj o februári jedna hovorí, že ak je vo februári sneh, bude pekná jar a leto. No… uvidíme.  Známy meteorológ Peter Jurčovič je dlhoročným zberateľom práve pranostík, isto si pamätáte, že svoje televízne predpovede počasia často začína adekvátnou pranostikou. Veľa ich “pozbieral” aj do knižnej podoby, aby vyšli v knihe Slovenské pranostiky na celý rok (Príroda, 2019). Kniha obsahuje však nielen samotné pranostiky, ale viacero informácií o jednotlivých mesiacoch a každom dni v roku, o menách v kalendári, zaujímavé štatistické údaje i meteorologické ukazovatele (najnižšie a najvyššie teploty, kuriozity, kalamity…). Peter Jurčovič o decembri píše aj toto: “December dostal meno ako desiaty mesiac (decem – desať ) starého rímskeho kalendára a tiež podľa prostrednej zo sudičiek, ktorá sa volal Decima. Tomuto mesiacu vládla a bohyňa Vesta, patrónka ohňa a symbol večnej prítomnosti… Najvýznamnejším sviatkom v tomto mesiaci boli odpradávna oslavy zimného slnovratu. Z meteorologického hľdiska je december zimný mesiac už od svojho prvého dňa… Ak je december teplý, s veľkou pravdepodobnosťou mal by byť štatisticky teplejší ako obvykle aj január, menej výrazne február a marec.”

Nuž, uvidíme. Každopádne kniha Slovenské pranostiky na celý rok je naozaj pútavým čítaním na celý rok (aj 2022), doslova deň po dni. A ozaj, aby sme nezabudli, tak napríklad: “Aký je december, taký je aj jún. Studený december – skorá jar. Čo v decembri nespravíš, v januári nedohoníš.”