Na zasmiatie s Humorikonom

853

Ne-dávno bývalá takpovediac periodická humoristická scéna ponúkala dosť široký priestor. Tak pre tvorcov písaného humoru, ako aj pre kresliacich karikaturistov. No a, samozrejme, aj pre všeobsiahly humor vo všetkých podobách a pre čitateľov všetkých vekových skupín a “vtipo-vyznaní”. Postupne sa však situácia menila, špecializovaných humoristických časopisov ubúdalo… Skrátka, dnes je priestoru na takýto humor (vo všemožných farbách a odtieňoch) tak trochu ako šafránu. Hoci má svoje miesto napríklad aj v Literárnom týždenníku. Aj preto v rámci nášho sťaby veselšieho mesiaca viackrát zalistujeme v periodikách, ktoré sú rýdzo humoristické, pozrieme sa aj inde, kde je (hoci je doba vážna) veselo… Začíname V Nových Zámkoch, odkiaľ dlhoročný tvorca, priaznivec a “zastrešovateľ ” pôvodného slovenského humoru Milan Kupecký, vydáva internetový denník s vyššie “premieľaním” obsahom.

V uplynulom týždni v internetovom denníku Humorikon nájdete aj toto: rozhovor so slovenským majstrom komiksov Františkom Mrázom v súvislosti s vydaním jeho knihy Komiksový Tajfún. V samostatnej rubrike si pripomíname výročie úmrtia velikána nášho humoru a satiry, ako i autora animovaných filmov Viktora Kubala. Prinášame aj karikatúrny pohľad na súčasné dianie u nás od Andreja Mišanka a o príprave slovenského rekordéra v rýchlokreslení karikatúr Vladimíra Pavlíka na samostatnú výstavu nielen karikatúr, ale i obrazov, ktorá sa uskutoční začiatkom mája v Novom Meste nad Váhom. V tomto týždni predstavíme život a tvorbu humoristu a satirika Ľudovíta Majera, vrátane výberu príspevkov z jeho knihy Aforista a epigramatik. Prinesieme pozvánku na vernisáž výstavy Karikatúry – František Bojničan a výber z bienále kresleného humoru Fraštacký tŕň, ktorá bude pre verejnosť prístupná už od 9. apríla v Galérii TYPO&ARS v Bratislave Vajnoroch. Zároveň uverejníme aj pár karikatúr od autorov, ktorí sa budú svojimi dielami na spomínanom podujatí prezentovať.

Okrem toho každý piatok pod hlavičkou Extra Roháč prinášame satiricko-humoristický časopis zostavený z príspevkov slovenských humoristov: píšucich aj kresliacich, hlavne však šíriacich humor a dobrú náladu .