Smútime za zosnulým keramikárom Ignácom Bizmayerom

525

Majstrovstvo zosnulého keramikára Ignáca Bizmayera (20. apríla 1922, Košolná – 15. augusta 2019, Modra-Harmónia) pripomenula verejnosti verejnoprávna televízia v piatok 16. 8. na Dvojke v portréte Ignác BizmayerAko agentúru SITA informovala PR manažérka Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Silvia Turnerová: „RTVS so zármutkom prijal správu o úmrtí významného keramikára Ignáca Bizmayera “.

Ignác Bizmayer skonal vo veku 97 rokov vo štvrtok 15. 8. v Modre-Harmónii. „Modrou, rodnou Košolnou i celým Slovenskom sa 15. augusta rozniesla smutná správa. Navždy od nás odišiel vzácny človek, autor neopakovateľných keramických diel, národný umelec Ignác Bizmayer,“ napísalo na svojej webstránke Slovenské národné múzeum – Múzeum Ľudovíta Štúra. Múzeum, pod ktoré patrí aj Múzeum slovenskej keramickej plastiky v Modre a jeho súčasťou je i Galéria Ignáca Bizmayera, pripomína, že Ignác Bizmayer napriek všetkým významným štátnym oceneniam ostal skromným človekom a jeho osobitý humor a vtipné bonmoty vedeli vytvoriť čarovnú atmosféru v jeho dome v Harmónii, kde mal i ateliér. „Maľované taniere a džbány z modranskej Slovenskej keramiky boli prvé diela, ktoré tu vytvoril ešte ako učeň. Stali sa predzvesťou úspechu, chuti k práci, vzdelávania v etnografii. Kilometre ciest, ktoré po Slovensku prešiel za poznaním pôvodných zvykov, obradov, za tradičným odevom slovenského ľudu, sa nedajú spočítať. Aktívne sníval svoj sen o Slovensku, pretváral ho vo svojich dielach do živých obrazov z hliny. Ručne modelované keramické plastiky v krojoch sa stali doslova svetoznámymi, o čom svedčí ich zastúpenie v múzeách a galériách, v rukách súkromných zberateľov nielen doma, ale aj v zahraničí,“ píše ďalej múzeum v smútočnej správe nazvanej Dosnívaný sen o Slovensku Ignáca Bizmayera.

SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra napokon pripomína, že mesto Modra sa pýši Galériou národného umelca Ignáca Bizmayera, ktorá vznikla pod jeho záštitou. Tento rok v septembri uplynie štvrťstoročie od jej založenia.

Ilustračná snímka: archív SNM