SND ešte pozýva na novinky

860

Slovenské národné divadlo (SND) pozýva v závere svojej 99. sezóny na novinky v činohre i balete. Činohra pripravila pre svoju komornú scénu, Modrý salón, titul Šmátranie v širočine. Opera zas uvádza klasické dielo francúzskej opery romantizmu Hoffmannove poviedky. Obe inscenácie možno vidieť na novej scéne SND na Pribinovej ulici v Bratislave.

Šmátranie v širočine je scénickým prevedením poézie jedného z najosobitejších básnikov konkretistov Trnavskej skupiny Jána Stacha. Poézia jedného z našich najmodernejších básnikov, kultového inšpirátora celých generácií, sa dostáva na divadelné dosky v pohybovo-hudobnom predvedení v réžii Sone Ferancovej. Hudbu k titulu zložil Kamil Mikulčík a publikum poéziu v činohernom prevedení ponúkne dvojica hercov Ján Gallovič a Juraj Hrčka. Ako v anotácii k titulu uviedlo SND, „ťažiskové dielo Jána Stacha Šmátranie v širočine vovedie diváka do sveta samcov, šamanov, otcov, synov, mužov, básnikov, jednoducho do života potomstva Adamovho“. Po dnešnej premiére je novinka v sídle SND na Pribinovej ulici v Bratislave na programe v nedeľu 23. júna o 16. hodine.

Tajuplné dielo francúzskej romantickej opery sľubuje naša prvá divadelná scéna v titule Jacquesa Offenbacha Hoffmannove poviedky. „Hoffmannove poviedky sú záhadnou spoveďou básnika Hoffmanna, ktorý spomína na svoje lásky vo fantazijných súvislostiach. Ako obyčajný smrteľník svoju minulosť prerába, prikrášľuje, deformuje, ale predovšetkým o nej sníva, idealizuje ju a opája sa krásou svojich troch múz – Antonie, Olympie a Giulietty,“ avizuje dielo SND. Dodáva, že tak „ako to v živote býva, realita je podstatne krutejšia ako fantázia a prebudenie trpkejšie ako sen“. Pod uvedenie opery sa podpísal autorský tím v zložení Tomáš Brauner (hudobné naštudovanie), dirigent Peter Valentovič, zbormajster Pavel Procházka a režisér Pavol Smolík, scénograf Jaroslav Valek, autorka kostýmov Ľudmila Várossová a ďalší. Publikum si vypočuje známe hlasy nielen domácej opernej scény, medzi nimi v úlohe Hoffmanna tenoristu mexického pôvodu, ktorý už niekoľko sezón pôsobí v Českej republike Rafaela Alvareza. Alternovať ho má belgický tenorista s talianskymi koreňmi Mickael Spadaccini. V postavách Hoffmannových múz sa diváci môžu tešiť napríklad na Evu Bodorovú, Lindu Ballovú, Evu Hornyákovú, Adrianu Kohútkovú a ďalšie speváčky. Po piatkovej a sobotňajšej premiére je operná novinka najbližšie na programe SND v utorok 18. júna a následne o týždeň v utorok 25. júna, vždy so začiatkom o 19:00. Viac podrobností o programe národného divadla možno nájsť na jeho webstránke http://www.snd.sk.

Na ilustračnej snímke záber z predstavenia Šmátranie v širočine. Foto: Archív SND