Spolok ŽIVENA oslávi 150. výročie aj knihou

688

Slovenky v období zvolenia prvej prezidentky Slovenskej republiky oslávia 150-ročné úsilie o patričné miesto žien vo verejnom živote. Podotkla to predsedníčka Spolku slovenských žien Živena Magdaléna Vášáryová. Symboliku vidí aj medzi okrúhlym výročím ženského spolku a skutočnosťou, že Slovenská republika si v tomto roku historicky prvýkrát zvolila do funkcie hlavy štátu ženu. “Teším sa, že tento rok bol zlomový pre všetky ženy, pre celé Slovensko. Ukázalo sa, že naša spoločnosť sa vyvíja, vďaka čomu sa pomaly, ale isto búrajú prekážky, ktoré ženám stáli a stoja v ceste za schopnosťou prevziať časť zodpovednosti za Slovensko. Je to veľmi dlhá cesta, ktorú budovali aj tisíce žien združené v Živene. Na podujatí si ich pripomenieme, lebo bez minulosti niet budúcnosti. Na ich prácu sme mali počas fašistického i komunistického režimu zabudnúť, dnes ju spolu s historičkami a historikmi SAV odkrývame pre vás. Históriu, na ktorú môžeme byť všetky a všetci hrdí,” odkázala Vášáryová. Oslava s názvom Živena 150 rokov spolku slovenských žien bude 7. júna v Primaciálnom paláci v Bratislave od 10:00 do 17:30, agentúru SITA o tom informovala Živena.

Oslavu organizuje predsedníčka Živeny Vášáryová. Podľa nej to bude unikátna oslava úsilia žien a mužov, ktorí svoj život venovali snahe o miesto žien vo verejnom živote. “Ide o podujatie a konferenciu, ktorou oslávime 150 rokov najstaršieho spolku slovenských žien Živeny, založeného v roku 1869. Následná vedecká konferencia prevedie zaujímavou a plodnou históriou spolku. S príspevkami vystúpia autorky a autor prvej súbornej histórie Živeny, 300-stranovej knihy, ktorú na podujatí pošleme do sveta,” avizovala.

Nad podujatím Živena 150 rokov spolku slovenských žien prevzal záštitu prezident SR Andrej Kiska a zúčastnia sa na ňom mnohé osobnosti verejného života a vedeckí pracovníci Slovenskej akadémie vied