Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre uvedie Tróju

818

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre pripravuje premiéru inscenácie Trója v réžii Petra Oravca. Prinesie známy príbeh gréckych bájí o najkrajšej žene sveta, povestnom trójskom koňovi, veľkých hrdinoch, mocných bohoch a o veľkej láske, ktorá rozpútala najväčšiu vojnu mýtických dôb. Diváci budú pri tom, ako Heinrich Schliemann objaví Tróju a z prachu dávnych dôb odkryje svet, ktorý ľudia poznali iba z bájí a o ktorom si dlho mysleli, že nikdy naozaj neexistoval. Predstavenie bude určené pre deti aj dospelých. Premiéra je naplánovaná na 7. júna.

Spolu s inscenáciou divadlo pripravuje aj vzdelávací program pre školy s názvom Trójsky kôň, ktorý žiakom priblíži historický a mytologický kontext príbehu. Uvedie ich do sveta gréckych bájí, Homérových eposov a archeologických objavov. „Trója je vo všetkých týchto oblastiach veľký príbeh a my veríme, že dokáže osloviť detského diváka a nadchnúť ho pre históriu a mytológiu,“ uvádzajú tvorcovia.

Autorkou a dramaturgičkou inscenácie je Slavka Civáňová. V hlavných úlohách sa predstavia herci Rudo Kratochvíl, Michaela Liptáková, Jana Labajová, Adam Jančina, Rado Hudec, Ján Hrmo, Oľga Schrameková a ďalší. Režisér inscenácie Peter Oravec už v Starom divadle Karola Spišáka režíroval úspešnú hudobnú rozprávku Čarodejník z krajiny Oz. Venuje sa hlavne hudobnému divadlu a muzikálu, základným znakom jeho tvorby je výpravnosť a obsahová aj formálna náročnosť vo všetkých zložkách inscenácie.