Štartuje Divadelná kvapka krvi

718

Darovaním krvi možno zachrániť až štyri ľudské životy. Toľko ich totiž podľa prepočtov môžu odborníci zachrániť vďaka objemu, ktorý zvyčajne pri jednom odbere krvi darcovi odoberú. Slovenský Červený kríž (SČK) tým avizuje 6. ročník Divadelnej kvapky krvi, ktorá štartuje v pondelok 10. júna a potrvá do piatka 14. júna. Divadelnou kvapkou krvi si SČK pripomína Svetový deň darcov krvi, ktorý každoročne oslavujeme 14. júna. Tohtoročný slogan Bezpečná krv pre všetkých apeluje na zvýšenie povedomia všeobecnej potreby bezpečnej krvi. Okrem vyjadrenia vďaky všetkým darcom tento ročník zdôrazňuje nutnosť sústrediť pozornosť na zdravie darcov a kvalitu starostlivosti o darcov ako rozhodujúcich faktorov pri získavaní ochotných a pravidelných darcov krvi. Agentúru SITA o tom informovala Silvia Kostelná zo SČK.

Slovenský Červený kríž sa už vyše 70 rokov venuje aktívnemu náboru darcov krvi. „Naši pracovníci a dobrovoľníci organizujú stovky mobilných odberov krvi pre verejnosť, pripravujeme celonárodné i lokálne kampane zamerané na prvodarcov i pravidelných darcov krvi. Vychovávame celé generácie darcov krvi – o tejto téme hovoríme s deťmi už v materských a základných školách. Vďaka tejto práci, a mnohí z nás aj z osobnej skúsenosti, si plne uvedomujeme, ako sme pri darovaní krvi každý z nás úplne závislý od dobrej vôli každého zdravého jednotlivca ochotného svoju krv darovať,“ povedala generálna sekretárka SČK Zuzana Rosiarová Kesegová. „Sme hrdí na to, že máme možnosť sa s mnohými z nich stretnúť nielen na odberoch krvi – viac ako 11-tisíc mnohonásobných darcov krvi každoročne oceníme plaketami prof. MUDr. Jana Janského a medailou prof. MUDr. Jána Kňazovického,” dodala.

Pred samotným odberom krvi darca krvi vyplní podrobný dotazník. Prítomný lekár na základe odpovedí, vstupného vyšetrenia a prípadných ďalších otázok vyhodnotí zdravotný stav darcu. Následne rozhodne, či darca môže darovať krv. „Darovanie krvi sa v ostatnom čase stáva skôr darom a výsadou. Často nás lekár nepustí darovať krv kvôli ´drobnosti´, na ktorú sme nemysleli. Ošetrenie u zubára, nové tetovanie, či návšteva susednej krajiny, to všetko môže naše darovanie oddialiť. No netreba sa vzdať a treba prísť znova. Krv je vždy potrebná. A ak hľadáte ďalšiu motiváciu, prečo ísť darovať krv, vedzte, že vďaka opakovanému darovaniu krvi budete tiež počas roka pravidelne kontrolovať svoj zdravotný stav,“ podotkla Rosiarová Kesegová.

Darovať krv môže každý zdravý človek od 18 do 60 rokov. Darovať krv však môžu stále aj ľudia nad 60, maximálne však do 65 rokov. Platí to pre pravidelných darcov a k odberu potrebujú súhlas svojho lekára. Darca krvi musí mať minimálne 50 kg. Na odber krvi treba prísť oddýchnutý a večer pred odberom vynechať športové aktivity. Pred odberom krvi treba takisto vypiť veľa vody, aspoň pol litra, a možno si dať aj kávu, najlepšie však bez mlieka. Večer pred odberom a na raňajky treba vynechať tučné jedlá a uprednostniť niečo ľahké napríklad ovocie, zeleninu, sucháre, pečivo, džem či med. Fajčiari minimálne šesť hodín pred odberom nesmú fajčiť a rovnako nie je vhodný alkohol 12 až 14 hodín pred odberom. Odber krvi trvá len necelých desať minút. Po odbere krvi nie je vhodné sa niekam ponáhľať, treba si posedieť, vypiť vodu, čaj, niečo zjesť, prípadne dať si kávu.

Darovať krv môžu ľudia v pondelok 10. júna v Mestskom divadle P.O.Hviezdoslava v Bratislave a v Štátnej opere v Banskej Bystrici. V utorok 11. júna budú odbery v Jókaiho divadle v Komárne, vo štvrtok 13. júna v Slovenskom komornom divadle v Martine a v Mestskom divadle v Žiline. V piatok 14. júna môže verejnosť krv darovať v Divadle Andreja Bagara v Nitre, v Divadle Jonáša Záborského v Prešove e v Mestskom divadle v Levoča. Mobilné odbery v divadlách sa budú konať od 08:00 do 11:00. Viac informácií je na www.darujkrv.redcross.sk/daruj_krv alebo na www.ntssr.sk.

Foto: SČK