Sté výročie ochrany prírody na Slovensku pripomenie zberateľská bankovka

575

Sté výročie ochrany prírody na Slovensku si Štátna ochranu prírody (ŠOP) pripomenie špeciálnou zberateľskou bankovkou. Celá bankovka je vyrobená zo stopercentného bavlneného papiera používaného pri výrobe skutočných euro bankoviek. Obsahuje niektoré ochranné prvky, ako sú pravé bankovky a zároveň je zabezpečená proti prípadnému zneužitiu v automatoch a v čítačkách bankoviek. Každý kus je unikát vďaka číslovaniu. „Hlavnou témou bankovky je príroda, ktorej dominantou sa stal vrch západnej časti Vysokých Tatier – Kriváň. Na bankovke sú taktiež vyobrazené druhy európskeho významu živočíchov – kamzík vrchovský tatranský, fuzáč alpský a rastliny poniklec veľkokvetý,“ priblížil bankovku generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Martin Lakanda.

ŠOP spustí predaj suvenírovej bankovky v stredu, 26. júna, v priestoroch pod šikmou Hodinovou vežou na námestí SNP v Banskej Bystrici v popoludňajších hodinách. Jedna bankovka stojí tri eurá. Náklad tejto bankovky je limitovaný počtom 10-tisíc kusov.

História štátnej ochrany prírody sa začala písať už v roku 1919, keď bol spísaný jej základný dokument o právomoci Vládneho komisariátu na ochranu pamiatok na Slovensku. Štátna ochrana prírody mala podľa ŠOP niekoľko zlomových bodov. Najdôležitejším bolo jej zákonné ustanovenie v roku 1955 zákonom o štátnej ochrane prírody. Ochranou prírody sa vtedy zaoberal Slovenský ústav pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody.

Foto: ŠOPSR