Štefánikovské obrazy na Štefánikovom letisku v Bratislave

626

K mnohým organizáciám na Slovensku sa k Roku M. R. Štefánika pridáva aj bratislavské letisko pomenované práve po tejto významnej osobnosti. 100. výročie jeho úmrtia sprítomňuje výstavou obrazov maliarky Noémi Kolčákovej Szakállovej. V odletovej hale je nainštalovaných osem umeleckých diel autorky s tematikou M. R. Štefánika a nápisom pripomínajúcim výročie tragického úmrtia, ktoré uplynie 4. mája. Treba povedať, že umelkyňa vytvorila v posledných štyroch rokoch kolekciu maľovaných obrazov formou akrylu na plátne, ktoré zobrazujú okrem Štefánika aj významné osobnosti v jeho živote, skutočné i fiktívne múzy, obrazy súvisiace s návštevou ostrova Tahiti vo Francúzskej Polynézii v roku 1910…

“Významnou inšpiráciou pre moju tvorbu sú historické fotografie Milana Rastislava Štefánika a odborná literatúra, ktoré sú večným záznamom o Štefánikovom živote, o jeho jedinečnej osobnosti letca, astronóma, diplomata či politika,” povedala autorka. V kolekcii ôsmich diel je obraz s názvom Bonjour Monsieur Štefánik, symbolizujúci fiktívne stretnutie Štefánika s Paulom Gauguinom v Paríži, obrazy Parataito, Oviri, Tahitians poemes a ďalšie, ktoré pripomínajú časť Štefánikovho života na exotickom ostrove Tahiti, kde pozoroval Halleyho kométu, či zobrazujú jeho súkromný život.

Výstava je prístupná do 10. mája 2019. “Letisko M. R. Štefánika si zároveň každoročne 4. mája, v deň výročia úmrtia M. R. Štefánika, pripomína pri Štefánikovej soche v odletovej hale, spolu so zástupcami Slovenského leteckého zväzu gen. Dr. M. R. Štefánika, pamiatku tohto vedca, letca a diplomata, po ktorom je od 21. júla 1993 pomenované (pomenované bolo symbolicky v deň narodenia M. R. Štefánika),” dodala hovorkyňa bratislavského letiska.

Foto: archív Letiska M. R. Š.