Štefánikovský balet v Košiciach

853

Štátne divadlo Košice ponúka pri príležitosti Roka Milana Rastislava Štefánika multimediálne tanečné divadlo, ktoré bude mať svetovú premiéru 15. marca 2019 o 19. hod. v historickej budove Štátneho divadla Košice. Životopisným tanečným divadlom z autorskej dielne Zuzana Mistríková a Ondrej Šoth si tak j v metropole východného Slovenska pripomínajú 100. výročie úmrtia jedného z najvýznamnejších slovenských dejateľov, významného vedca, politika a generála. 

„Milujem pravdu, nielen z mravného stanoviska, ale aj ako matematik. Ako priama čiara je najkratším spojením dvoch bodov, tak je pravda najkratšou cestou k uskutočňovaniu našich predstáv,” povedal svojho času tento muž. Úplne nová inscenácia multimediálneho tanečného divadla úspešného autorského tímu Ondreja Šotha nebude takpovediac len úctivým pripomenutím si tejto výnimočnej osobnosti. Bude moderným divadlom hľadajúcim odpoveď na otázku, ako sa v súkolí veľkých dejín cíti malý človek, ktorý ide za svojím presvedčením, že je možné zmeniť svet. Osud M. R. Štefánika je dôkazom toho, že konkrétny človek môže ovplyvniť život nielen svoj a svojich blízkych, ale aj celých národov.

Vo filme boli použité zábery z filmu Pavla Barabáša Tatry Mystérium, K2 Studio, 2004. V inscenácii hudba napríklad Ludwiga van Beethovena, Au Bordel, Johannesa Brahmsa, Antona Brucknera, Antonína Dvořáka, Gabriela Faurého, Erika Satieho, Bedřicha Smetanu, Svetozára Stračinu, Giuseppe Verdiho, Richarda Wagnera a či Edith Piaf.