Svetový deň divadla

1036

Streda 27. marec je Svetovým dňom divadla. Ako informuje agentúra SITA, divadelníci a priaznivci dosiek, ktoré znamenajú svet, oslávia svoj sviatok práve v tento deň. Tradične je súčasťou dňa aj medzinárodné posolstvo od významnej osobnosti súčasného divadla. Tento rok z pera oceňovaného kubánskeho divadelníka Carlosa Celdrána, o čom agentúru SITA informoval PR manažér Divadelného ústavu Dušan Poliščák. Avizoval aj, že pri tejto príležitosti Divadelný ústav otvára registráciu na novembrovú Noc divadiel.

Na podnet Medzinárodného divadelného inštitútu (ITI) si 27. marec pripomíname ako Svetový deň divadla, a to už od roku 1962. Autor jeho tohtoročného posolstva Carlos Celdrán (1963) vyštudoval divadelné štúdiá na Instituto Superior de Arte v Havane. V roku 1996 v Havane založil vlastnú divadelnú skupinu Argos Teatro. Divadlo je známe inscenovaním európskych klasikov, súčasných latinskoamerických hier a autorských hier. Inscenácie Brechta, Becketta, Ibsena a Strindberga prinášajú európsku kultúru latinskoamerickému publiku. V rokoch 1988 až 2018 vyhral Celdrán šestnásťkrát Cenu kubánskych divadelných kritikov za najlepšiu inscenáciu. Od roku 2016 je vedúcim magisterského štúdia divadelnej réžie na Instituto Superior de Arte v Havane, priblížil Divadelný ústav v tlačovej správe autora medzinárodného posolstva k tohtoročnému Svetovému dňa divadla. Carlos Celdrán v posolstve k Svetovému dňu divadla 2019 píše aj to, že „divadelní majstri vedia, že žiadne uznanie nie je dôležité zoči-voči ozajstnej istote, ktorá je koreňom ich práce. Tou istotou sú chvíle pravdy, nejednoznačnosti, sily, slobody, ktoré vznikajú uprostred absolútnej neistoty…” Ďalej konštatuje, že keď si uvedomil, že divadlo je krajinou samou osebe, veľkým teritóriom zaberajúcim celý svet, zrodilo sa v ňom „poznanie, ktoré bolo aj oslobodením: nemusíš ďaleko cestovať, nemusíš utekať ani sa sťahovať“.

Divadelný ústav zároveň pozýva divadelníkov, divadlá a kultúrne priestory aktívne sa zapojiť do celoslovenského podujatia európskeho významu Noc divadiel 2019, ktorý sa uskutoční 16. novembra 2019. Počas noci ponúka väčšina divadiel na Slovensku svojim divákom špeciálny program cez deň aj večer. Svoj záujem zúčastniť sa na 10. ročníku slovenskej Noci divadiel treba nahlásiť najneskôr do 30. júna. Viac podrobností na http://nocdivadiel.sk/.