Sviatky môžete osláviť aj v Slovenskej filharmónii

516

Sviatky roka možno osláviť aj hudobne. Priaznivcom klasickej hudby to umožnia vianočné, silvestrovské a novoročné koncerty Slovenskej filharmónie. Sériu vianočných koncertov otvorí v utorok 17. decembra koncert Slovenského komorného orchestra pod umeleckým vedením Ewalda Danela. Komorné teleso Slovenskej filharmónie, v minulosti hrajúce pod názvom Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, pozýva do bratislavského sídla filharmonikov na klasický adventný program. Na svojej webstránke o tom informuje Slovenská filharmónia.

Slovenský komorný orchester do programu zaradili Českú mši vánoční od Jana Jakuba Rybu (1765-1815), ktorá patrí ku klasickým vianočným dielam v Čechách aj na Slovensku. Tohtoročné uvedenie vo filharmónii bude výnimočné účinkovaním detí zo Základnej umeleckej školy v Senci, ktorá si pripomína 60 rokov od svojho založenia. Omšu českého kantora a hudobného skladateľa uviedli po prvýkrát pred viac ako 200 rokmi v malom kostolíku v Rožmitáli pod Třemšínem, pripomenula filharmónia.

Vianočné koncerty Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru a Bratislavského chlapčenského zboru sú naplánované na štyri dni. V Koncertnej sieni filharmónie sa uskutočnia v stredu 18., vo štvrtok 19., v piatok 20. a v sobotu 21. decembra o 19:00. Ich hosťami budú dvaja operní speváci, sopranistka Veronika Mihálková a barytonista Roman Janál. Za dirigentský pult sa postaví švajčiarsky dirigent Kaspar Zehnder. Publiku ponúknu nielen výber zo známych vianočných kolied, ale aj diela od zahraničných a domácich skladateľov, ako je Kvetinový valčík z baletu Luskáčik od Piotra Iľjiča Čajkovského či Panis angelicus od Césara Francka.

Záverečné sviatočné koncerty Slovenskej filharmónie na Silvestra a Nový rok. Uvedú ich členovia Slovenskej filharmónie pod taktovkou Rastislava Štúra. Sólistkou sviatočných koncertov bude popredná slovenská sopranistka Jolana Fogašová.

Program je zostavený zo slávnych operných árií a predohier Jacquesa Offenbacha, Georga Bizeta, Giacoma Pucciniho či od Johanna Straussa mladšieho a ďalších. Koncerty sa uskutočnia v bratislavskej Redute na Silvestra o 16:00 a na Nový rok o 19:00. Viac podrobností o programe sviatočných koncertov možno nájsť na webstránke Slovenskej filharmónie http://www.filharmonia.sk/.