Tisícročná včela sa vracia do Divadla Andreja Bagara

1132
Obálka jedného z vydaní Petrovho Jarošovho úspešného románu

Divadlo uviedlo premiéru inscenácie v novembri 2013 a v roku 2016 ju dočasne stiahlo z javiska. Úspešný muzikál si diváci budú môcť v septembri po troch rokoch opäť pozrieť. Veľkovýpravný epos režijne pripravuje, tak ako predtým, Martin Kákoš. Autorom hudby je Vašo Patejdl a piesne otextoval Kamil Peteraj. Divadelný muzikál vychádza z rovnomenného románu Petra Jaroša. Pre nákladný projekt vzniklo v roku 2013 približne 220 kostýmov, znie v ňom 22 piesní a na javisku vystupuje okolo 30 účinkujúcich.

„Ja som veľmi rád, že sa Tisícročná včela vráti späť na dosky nitrianskeho divadla. Samozrejme, za tie tri roky, čo sa nehrala, sa kadečo pomenilo, mnohí herci z divadla odišli, takže bude to obnovená premiéra v mnohých prípadoch aj s novým hereckým obsadením,“ povedal režisér a autor libreta Martin Kákoš. Zmenia sa aj tanečníci a detskí herci, pretože medzičasom vyrástli. „Do niektorých postáv sme museli doobsadiť hercov, v rámci iných zasa spraviť presuny. Takže napríklad namiesto Marcela Ochráneka, ktorý odišiel na Novú scénu, bude hrať Martin Nahálka, ktorý hral predtým inú figúru. Roman Poláčik odišiel do Slovenského národného divadla a namiesto neho bude zasa hrať Juraj Ďuriš, ktorý hral v predstavení inú postavu,“ priblížil Kákoš.

Samotné prevedenie a štruktúra diela sa podľa jeho slov meniť nebude. Obnovená premiéra je naplánovaná na 14. septembra. Herečka Eva Pavlíková, ktorá v predstavení stvárňuje Tisícročnú včelu, sa podľa svojich slov teší nielen na spoluprácu s kolegami Mariánom Slovákom a Gabrielou Dolnou, ale aj na celý muzikál. „Divákom sa to veľmi páčilo. Je to o nás, o našej krajine, o našej povahe. Keď som videla tých dojatých ľudí na predstaveniach a ten aplauz, tak som si pomyslela, že je to dobré, že sme im niečo dali – emóciu, myšlienku, zážitok,“ zhodnotila Pavlíková.