Tovariši, majstri a Turčianske slávnosti folklóru

568

Od tovariša k majstrovi je dlhá, no nie neprekonateľná cesta. Presvedčia o tom študenti stredných škôl na podujatí Dnes tovariš, zajtra majster v Múzeu slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch pri Martine už v nedeľu 9. júna. Podujatie je súčasťou 35. ročníka Turčianskych slávností folklóru.

Svoju šikovnosť Vám predvedú „tovariši” – študenti Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku. Pod ich vedením sa návštevníci budú môcť priučiť tkaniu na kartičkách – „karetkovaniu”, zdobeniu drevených zvieratiek vypaľovaním a tlači na textil ručnými formami. Chýbať nebude niekoľko ukážok prác študentov, napríklad čepce či odevné súčasti vyhotovené pomocou tradičných textilných techník.

O ukážky umeleckého a remeselného spracovania kovov sa postarajú študenti Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste.

Stredná odborná škola pedagogická Turčianske Teplice obohatí nedeľný program o maľbu na textil, zhotovenie maňušiek na bábkové divadlo a tvorivú dielňu pre detských návštevníkov.

Pripravené budú aj ukážky ostrenia nožov na ručnom kamennom „brúse” či mokré i suché plstenie ovčej vlny.

Ako sme uviedli, podujatie je súčasťou Turčianskych slávností folklóru, ktoré organizuje Turčianske kultúrne stredisko spolu so Slovenským národným múzeom v Martine. Hlavný program sa uskutoční v nedeľu 9. 6. 2019 v Múzeu slovenskej dediny. V programe Turčianskych slávností folklóru vystúpia detské folklórne súbory, folklórne skupiny a súbory, ľudové hudby, spevácke skupiny a sólisti inštrumentalisti z Turca a ich hostia.