Tradície aj „katastrofický denník“ pre deti zo SLOVARTU

679

V dávnej minulosti si ľudia nevedeli vysvetliť prírodné javy a zákony. Mali strach z tmy, zo zimy, z búrky, ohňa, neúrody a či chorôb. No a to bol priestor pre vznik ľudovej slovesnosti, tradícií či povier. Ako nás informovala Saša Petrášová z Vydavateľstva SLOVART, práve vychádza kniha Zdravia, šťastia vinšujeme od autorky Zory Mintalovej Zubercovej, ktorá opisuje pre deti najdôležitejšie sviatky a zvyky počas štyroch ročných období. Hlavný text je doplnený ukážkami textov tradičných a aj detských piesní, kolied, vinšov, detských riekaniek a pranostík.

Autorka je etnologička a autorka viacerých známych publikácií pre dospelých, ako napríklad Tradície na Slovensku či Ako sme kedysi žili. Teraz však netradične vydáva knihu pre deti. Sama priznáva, že tvorba pre deti bola pre ňu naozaj náročná. „Je iné písať pre deti rozprávky, ponoriť sa do sveta fantázie a nechať dej plynúť bez prerušovania. No písať o ľudových tradíciách, o živote našich predkov spred 150 – 200 rokov, pridržiavať sa historických faktov, výsledkov výskumu a podať to deťom tak, aby ich téma zaujala a nenudila, je oveľa ťažšie ako som si pôvodne myslela.“

Pri tvorbe pre dospelých mohla autorka aspoň čiastočne počítať s tým, že čitateľ je v téme mierne zorientovaný. Pri deťoch je to iné, a preto autorka do textov vkladala aj rozličné historické súvislosti a na konci knihy vytvorila slovník, ktorý zhrnul dnes už neznáme slová. Jednou z najťažších vecí bolo nájsť jazyk, ktorý bude deťom blízky a aby ich zároveň nepodcenila, keďže dnešné deti si vedia veľmi veľa informácií dohľadať prostredníctvom internetu. Autorka sa snažila priblížiť tradície  a sviatky tak, aby malí čitatelia (odporúčané pre viac ako desaťročné deti) pochopili hlavne iný spôsob života v minulosti.

Pri písaní autorka nebola vždy spokojná s výsledkom, a preto často upravovala a prepisovala. Tvorba jej trvala dlhšie ako obyčajne. Knihu pre deti som začala písať koncom jesene 2017 a rukopis som odovzdala na jar tohto roku, čo je v mojom prípade skutočne dlhá doba. Aj keď som etnologička a mám za sebou vyše štyridsaťročnú prax, urobila som ešte doplňujúci výskum, pri ktorom som sa zamerala na detský folklór. Zároveň som si skladala mozaiku námetov na ilustrácie k jednotlivým témam a podkapitolám v knihe tak, aby boli pútavé, výstižné. To všetko si vyžiadalo čas.“

Dôležitou a neodmysliteľnou súčasťou knihy sú aj ilustrácie Františka Hříbala, ktoré jemne pripomínajú tradičné zobrazenie dediny od Josefa Ladu. V minulosti autor graficky spracoval aj knihu Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov.

Zora Mintalová Zubercová si pri písaní knihy predstavovala samú seba ako malé dievčatko, ktoré žilo pred stopäťdesiatimi rokmi a vždy keď dokončila určitú časť knihy, prečítala ju deťom zo škôlky a aj školy, aby si overila, či to čo vytvorila je pre nich naozaj zaujímavé. Veríme, že snaha autorky priblížiť sa detskému čitateľovi a jej „svedectvo o tom, ako žili naši predkovia, ako si všetci vážili ľudové tradície, aký vrúcny bol ich vzťah k prírode, s ktorou boli bytostne spätí“ padne na úrodnú pôdu.

Kniha vychádza vo Vydavateľstve SLOVART a bola podporená z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia.

Druhá kniha má aj televízny presah. Tresky plesky je totiž animovaný seriál RTVS pre deti, ktoré sa chcú zábavnou formou dozvedieť viac o prírodných javoch. Ako nás informovala Saša Petrášová z Vydavateľstva SLOVART, toto v spolupráci s autorským tímom J. Šlauka, V. Kocourková a S. Hrušovská k tomuto seriálu vydáva knihu s názvom Katastrofický denník Katy Strofovej. Kniha je inšpirovaná práve seriálom Tresky plesky.

Neohrozená reportérka Kata Strofová si pre deti pripravila cestovateľský denník, v ktorom sa spolu vydajú po mori na opustený ostrov, kde sa lepšie pozrú na to, ako funguje sopka. Potom odletia do vesmíru, aby zistili ako vznikajú blesky a tiež nakuknú aj do stredu tornáda. Na záver spolu zdolajú snežné hory plné nebezpečných lavín. Spolu s Katou malí zvedavci zistia, že učiť sa nové veci môže byť naozaj zábavné.

S nápadom urobiť seriál o prírodných javoch prišla režisérka Veronika Kocourková, ktorá sa v detstve chcela stať meteorologičkou. Oslovila producentku Simonu Hrušovskú a tvorivej dvojici už nič nestálo v ceste.

Veľkú rolu pri príprave seriálu a knihy zohrali aj samotné deti. Veronika si s nimi kreslila a spolu určovali farebnosť seriálu (sýte „šialené“ farby). Vďaka priamej spolupráci zistili aj to, čoho sa deti báli. Nepáčili sa im výrazné zuby na postavičkách a tak ich museli upraviť. V seriáli vystupuje vyše 200 rozličných postavičiek a s niektorými z nich sa deti stretnú aj v knihe. Autorky spolupracujú aj s fyzičkou Zuzanou Chovanovou, ktorá im vysvetľuje princípy javov. Okrem knihy sa môžu malí zvedavci tešiť aj na ďalšie pokračovanie seriálu Tresky plesky, ktoré RTVS uvedie už túto zimu.

Seriál Tresky plesky vyrába produkčná firma Superfilm. V roku 2015 ju v Bratislave založili producentka Simona Hrušovská a režisérka Veronika Kocourková. Primárne sa venujú produkcii animovaných filmov pre deti a mládež a edukačným formátom. Viac sa dozviete na: www.treskyplesky.sk