Tretí utorkový klavírny recitál v bratislavskej Redute

572

Tretí utorkový klavírny recitál v aktuálnej 71. koncertnej sezóne Slovenskej filharmónie (SF) bude patriť víťazovi 9. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela. V Malej sále SF sa predstaví japonský klavirista Yu Nitahara. Ako agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka SF Martina Tolstova, program zostavil z diel Wolfganga Amadea Mozarta, Johanna Nepomuka Hummela a Clauda Debussyho. Koncert sa uskutoční 14. januára so začiatkom o 19. hodine.

Yu Nitahara pochádza z Japonska, kde získal množstvo cien na národných i medzinárodných súťažiach. „Je víťazom 18. ročníka Medzinárodnej hudobnej súťaže Marockej filharmónie, kde v roku 2019 získal aj cenu publika a cenu orchestra. Je tiež laureátom ďalších medzinárodných súťaží: 1. cenu získal na 9. ročníku Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela v Bratislave, zvláštnu cenu – angažmán na recitáloch – získal na Medzinárodnej klavírnej súťaži Pianale vo Fulde v Nemecku. V Japonsku vyhral 32. ročník klavírnej súťaže PTNA a tiež 6. ročník súťaže venovanej pamiatke klaviristky Kazuko Yasukawa, kde získal aj viacero zvláštnych cien,” uviedla Tolstova.

Ako sólista i komorný hráč Nitahara účinkoval v Japonsku, Južnej Kórei a mnohých európskych krajinách. Získal tiež štipendium Hudobnej nadácie Yamaha a Ohga Norio (SONY). S vyznamenaním absolvoval Univerzitu umení v Tokiu v triede Akiru Eguchi. V súčasnosti študuje na Universität Mozarteum v Salzburgu u Pavla Gililova ako štipendista Japonského ministerstva kultúry a Meiji Yasuda Cultural Foundation.

Jubilejný 10. ročník Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela sa uskutoční v Slovenskej filharmónii od 14. – 20. septembra.