Tretia päťka teší študentov

450

V piatok 26. apríla 2019 dostali desiatky študentov zoznam piatich kníh, ktoré musia v najbližších pár týždňoch prečítať, aby z nich v decembri mohli vybrať tú najlepšiu. Tretí ročník literárnej ceny René – Anasoft litera gymnazistov odštartoval na litera feste za účasti študentov, pedagógov a už aj nových finalistov.

Porota aktuálneho ročníka ceny Anasoft litera – prekladateľka a literárna publicistka Gabriela Magová, literárni vedci Ľubica Schmarcová, Karol Csiba, Pavol Markovič a spisovateľ a publicista Ján Štrasser z vyše 200 prozaických kníh, ktoré splnili kritéria a boli tak automaticky nominované do 14. ročníka literárnej ceny Anasoft litera, vybrali pre študentov a študentky týchto päť knih (v abecednom poradí):

  1. Fulmeková, Denisa: Doktor Mráz (Slovart, 2018)
  2. Kostelanski, Václav: Virtuóz (KK Bagala, 2018)
  3. Rozenbergová, Vanda: Tri smrtky sa plavia (Slovart, 2018)
  4. Sokol, Ondrej: Ako som vozil Nórov (Eruditio, 2018)
  5. Vadas, Marek: Zlá štvrť (KK Bagala, 2018)

Tri knihy z tejto pätice sú súčasne nominované aj v desiatke ceny Anasoft litera 2019. Zapojené školy začínajú túto päťku René čítať v najbližších dňoch. Študentov  a študentov zapojených škôl čaká po letných prázdninách množstvo besied a stretnutí s novými finalistami. Potom sa musia rozhodnúť a vyargumentovať si navzájom, kto bude tretím laureátom/laureátkou tejto literárnej ceny a prečo. Vyhlásenie výsledkov ceny René 2019 bude v decembri v Novej Cvernovke v Bratislave.

Vyhlásenie finálovej päťky René 2019 bolo súčasťou trojdňového podujatia litera fest. V dvojhodinovej špeciálnej relácii ho naživo vysielalo Rádio Devín. Pätica moderátorov Zuzana Belková, Daniela Kapitáňová, Gabriela Magová, Tereza Simanová a Pavol Náther viedli rozhovory s čerstvými finalistami, porotou i pedagógmi. Zvukový záznam relácie bude sprístupnený na webovej stránke rádia.

Literárnu cenu René vyhlasuje Literárne informačné centrum a cena Anasoft litera.