Trnava a Trnavčania v Knižnici Juraja Fándlyho

602

Regionálne dejiny uložené do knižnej podoby sa hlavne v posledných desaťročiach stali predmetom zvýšeného záujmu obyvateľov časti Slovenska, regiónu, obce a či mesta, ktorých sa konkrétna kniha dotýka. Ale, pravdaže,aj v širších súvislostiach: tak spoločenských, ako aj takpovediac “krajinných”.

Ako nás informoval riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave uvedenie knihy Trnava a Trnavčania zaplnilo priestory, kde bola uvedená, do posledného miesta. Tí čo prišli neoľutovali, pretože si vypočuli zaujímavé rozprávanie nielen o vzniku knihy, ale predovšetkým o živote v meste na prelome 19. a 20. storočia.

Kniha Simony Jurčovej je pokračovaním jej prvej úspešnej publikácie Trnava – prechádzky v čase, vďaka ktorej sa mohli čitatelia prostredníctvom dobových fotografií a textu autorky prechádzať ulicami starej Trnavy. V aktuálnej knihe zachytáva viac sociálne a prírodné fenomény mesta, jeho priestranstvá, záhrady, kaviarne, hostince, cukrárne, fotoateliéry či módne salóny. V druhej časti ponúka  konkrétne príbehy zaujímavých neznámych osobností . Kniha približuje život obyčajných ľudí, malých podnikateľov, život detí, kultúrne dianie a jeho podoby v Trnave. Vďaka príbehom, konkrétnych ľudí  autorka do ulíc Trnavy vdýchla dušu. Ulice sú napriek koncu devätnásteho storočia v pohybe, v záhradách cítiť vôňu stromov vo všetkých ročných obdobiach a za múrmi domov tušiť súkromie. V oknách blikajú svetlá a za jedným z nich v krásnom meštianskom dome na Kapitulskej ulici sa odvíja príbeh Ilonky Néni, o ktorom sa čitatelia dozvedia viac práve v novej knihe. Tak ako aj o Gizele a Jozefovi Tóthovi a hostinci u Kominára, či o fenoméne Oudes. Každý príbeh vťahuje do neopakovateľnej atmosféry mesta a doby. Stačí vziať knihu do rúk a začítať sa. Nielen Trnavčanom.