Umelecký súbor Lúčnica bude mať vlastné priestory

547

Umelecký súbor Lúčnica bude mať prvýkrát vo svojej histórii stále priestory. Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) totiž podpísala zmluvu o výpožičke priestorov v Hurbanových kasárňach v centre Bratislavy. Agentúru SITA o tom informoval hovorca rezortu kultúry Matúš Bystriansky.

Po desiatkach rokov strávených v rôznych, často provizórnych podmienkach budú môcť Lúčničiari pripravovať svoje vystúpenia v dôstojných a vyhovujúcich priestoroch. Ako tvrdí ministerka kultúry, za dlhodobú propagáciu slovenského kultúrneho dedičstva, si to dávno zaslúžili. „Konečne sa nám podarilo splatiť starý dlh voči Lúčnici. Verím, že poskytnuté priestory pomôžu ešte viac zvýšiť už aj tak skvelú umeleckú kvalitu. Lúčničiarov síce ešte čaká brigáda na obnove vypožičaných priestorov, ale konečne sú vo ‚vlastnom‘,“ uviedla Milanová. Zároveň sa generáciám Lúčničiarov poďakovala za pozitívnu energiu, ktorú desaťročia odovzdávajú širokému publiku.

Hurbanove kasárne prešli do majetku Ministerstva kultúry SR v roku 2010. Rezort plánuje areál kasární postupne zrevitalizovať, naplniť ho kvalitnou kultúrnou ponukou a otvoriť verejnosti hneď, ako to bude možné. Po Slovenskej národnej galérii, Ústredí ľudovej umeleckej výroby, Slovenskom centre dizajnu, Slovenskom filmovom ústave a Slovenskom divadelnom ústave tak bude Lúčnica ďalšou kultúrnou inštitúciou, ktorá bude mať svoje priestory v Hurbanovych kasárňach.

Umelecký súbor Lúčnica založili v roku 1948. Lúčnica vznikla ako „skupina nadšených mladých ľudí, združená v Národopisnej skupine Živeny“. Slovenský umelecký súbor je nositeľom najvyšších domácich a medzinárodných ocenení, symbolizuje originálnu kultúru národa vo svojich tanečných, inštrumentálnych a vokálnych prejavoch.