Úspešné Dni detskej knihy v Trnave

913

Festival kníh pre deti a mládež DNI DETSKEJ KNIHY sa každoročne uskutočňuje v inom meste Slovenskej republiky, v inej knižnici. Táto dlhoročná tradícia je spojená s oslavami Medzinárodného dňa detskej knihy, 2. apríl – deň narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena.

Ako nás informovala Emília Dolníková z Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave, už 36. ročník celoslovenského podujatia organizovala táto knižnica v dňoch 9. – 11. 4. 2019 v spolupráci s Divadlom Jána Palárika v Trnave, Západoslovenským múzeom v Trnave, Trnavskou univerzitou v Trnave a základnými školami v Trnave a blízkom okolí. Gestorom podujatia bola opäť BIBIANA – Medzinárodný dom umenia pre deti a Slovenská sekcia IBBY – Medzinárodná únia pre detskú knihu.

Opäť Emília Dolníková: „Slávnostné otvorenie sa konalo  v Divadle Jána Palárika v Trnave, ktoré uviedlo divadelné predstavenie Malý princ. Pre detských čitateľov a priaznivcov detskej literatúry bol pripravený bohatý a zaujímavý program, v rámci ktorého sa konali mnohé stretnutia s významnými slovenskými spisovateľmi a ilustrátormi, ktorí sa venujú tvorbe pre deti. Hlavným cieľom podujatia je motivovať deti k čítaniu a k pravidelnej návšteve knižnice a umožniť im osobne sa stretnúť s tvorcami kníh. Podujatie sa konalo na rôznych miestach, priamo v knižnici, jej pobočkách, v múzeu, základných školách v meste, ale aj v jeho okolí. Počas troch dní sa uskutočnilo 28 podujatí, na ktorých sa zúčastnili známe osobnosti detskej literatúry a ilustrátori, akými sú: Hana Košková, Petra Nagyová-Džerengová, Ľubica Kepštová, Margit Garajszki, Marta Hlušíková, Toňa Revajová, Kristína Baluchová, Simona Čechová, Roman Brat, Miroslav Regitko, Martin Kellenberger, Juraj Martiška, Branislav Jobus, Danuša Dragulová-Faktorová, Xénia Faktorová, Svetlana Majchráková, Andrea Gregušová, Miroslava Varáčková, Zuzana Kubašáková, Stanislav Repaský, Peter Bolaček, Marja Holecyová, Danica Pauličková, Mária Vrkoslavová, Gabriela Spustová, Beáta Kuracinová Vargová, Oksana Lukomska…“

Súčasťou maratónu stretnutí bol aj celoslovenský seminár pod názvom FANTÁZIA ČÍTANIA určený pre pedagógov materských a základných škôl a knihovníkov v Aule Trnavskej univerzity Pazmaneum, v poobedňajších hodinách sa konali dva workshopy.

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave pre svojich hostí zabezpečila prehliadku mesta, vystúpenie trnavskej hudobnej skupiny GEMINI – IRISH MUSIC a Aprílové čítanie členov Fóra humoristov. Pre širokú verejnosť je sprístupnená výstava ILUSTRÁTORI OCENENÍ NA BIENÁLE ILUSTRÁCIÍ 2017, ktorá sa nachádza v hlavnej budove knižnice do konca apríla.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu. Finančne ho podporil aj Trnavský samosprávny kraj, zriaďovateľ knižnice a Slovenská asociácia knižníc.

Foto: Benjamín Škreko