Ústrednou témou festivalu BRaK bude melanchólia

609

Ústrednou témou Bratislavského knižného festivalu (BRaK), ktorého šiesty ročník sa uskutoční od 14. do 16. júna v bratislavskej Novej Cvernovke, bude melanchólia. Ako však uvádzajú organizátori podujatia, nepôjde o smutnú, depresívnu, patologickú melanchóliu, ale o tú tvorivú, hĺbavú, pochybujúcu, manickú či extatickú. „Melanchólia sa vzpiera definícii už celé stáročia a len kovaný ne-melancholik by mohol sebavedomo prehlásiť, že vie, čo melanchólia skutočne je. László F. Földényi, maďarský filozof a asi najväčší žijúci odborník na melanchóliu, nám do festivalového katalógu sprístupnil text z úvodu jeho knihy Óda na melanchóliu, ktorý hovorí o melanchólii dnes, že je to nepoddajnosť voči všeobecným spoločensko-civilizačným očakávaniam. Tohtoročný BRaK si nedáva za úlohu jej porozumieť, ale v niektorých aspektoch sa jej chce dotknúť,“ uviedol jeden zo zakladateľov festivalu František Malík.

Súčasťou festivalu bude predajná výstava kníh zastúpená vyše 35 knižnými vydavateľmi zo Slovenska a Česka, expozície v priestoroch Novej Cvernovky, stretnutia s autorkami a autormi či diskusie. Na svoje si prídu aj deti, pre ktoré je pripravený program v podobe tvorivých dielní, divadelných predstavení či workshopov a atmosféru dotvoria aj zaujímavé koncerty a filmy.

Po prvý raz v histórii festivalu bude jedna programová časť zameraná na susedné Maďarsko. Na festivale vystúpi aj významný maďarský intelektuál a filozof G. M. Tamás, ktorý prehovorí o súčasnej politickej situácii v jeho krajine čoraz viac pripomínajúcej autoritatívne režimy a prikláňajúcej sa k fašizmu.

Diskusiu na tému sloboda a jej vnímanie v súčasnej spoločnosti krajín V4 otvoria štyria poprední európski spisovatelia, slovenská básnička Jana Beňová, česká autorka Radka Denemarková, Poľsko v diskusii zastúpi novinár a publicista Aleksander Kaczorowski a Maďarsko spisovateľ Ferenc Czinki. Štvorica autorov predstaví svoj pohľad na aktuálne kultúrno-politické dianie v strednej Európe.

Silnou témou na festivale bude aj diskusia s iránskymi básnikmi, poetkou Fateme Ekhtesariovej a básnikom Mehdim Mousavim, ktorých odsúdil iránsky súd na 99 rán bičom za potrasenie si rukou s osobou opačného pohlavia a dokopy na 20 rokov väzenia za urážku posvätných symbolov islamu. Petíciu za ich prepustenie podpísalo viac ako sto básnikov a z Iránu sa im napokon podarilo ilegálne utiecť do Turecka, kde sa ich po roku ujala Medzinárodná organizácia ICORN (The International Cities of Refuge Network) poskytujúca ochranu umelcom, ktorým v ich krajinách hrozí bezprostredné nebezpečenstvo.

Pozvanie na festival prijal aj holandský reportér Frank Westerman, ktorý zas predstaví osobnú historickú reportáž Čistá biela rasa objasňujúcu fascinujúci príbeh lipicanských koní, na pozadí ktorého sa zrkadlí i moderná história Európy zahŕňajúca vojny a etnické konflikty, ale aj história konskej drezúry, otázky rasy, genetiky a príbehy najväčších objavov v týchto odboroch.

Návštevníci a návštevníčky festivalu sa budú môcť napokon stretnúť i s niekoľkými uznávanými českými spisovateľmi a ilustrátormi. Jedným z nich je Chrudoš Valoušek, ktorý v roku 2010 získal na knižnom veľtrhu v Lipsku ocenenie Najkrajšia kniha sveta a tento rok si odniesol hlavnú cenu Bologna Ragazzi z talianskeho knižného veľtrhu. Pre BRaK si Valoušek pripravil masterclass, ktorý povedie spolu so svojím vydavateľom, grafikom a pedagógom Jurajom Horváthom a scenáristom Vojtěchom Mašekom podieľajúcimi sa na českej verzii Pinocchia. Mašek bude prizvaný aj do diskusie s českým spisovateľom Marekom Šindelkom, spoluautorom kultového komiksového príbehu Svatá Barbora odhaľujúceho jednu z najbizarnejších káuz, akú kedy Česko zažilo (tzv. kuřimskú kauzu, pozn. red.). Vojtěch Matocha, ktorého knižný debut Prašina (2018) bol nominovaný na cenu Magnesia Litera v kategórii literatúra pre deti a mládež, príde diskutovať o súčasnej young adult literatúre a dva workshopy si pripravila aj česká ilustrátorka a grafička Magdalena Rutová, ktorej ilustrácie budú súčasťou jednej z výstav v Novej Cvernovke. V programe festivalu bude aj krst detskej knižky Koniec sveta a čo je za ním spisovateľky Moniky Kompaníkovej a ilustrátorky Veroniky Klímovej, ktoré si zároveň pripravili i zaujímavý workshop pre deti.

Zo slovenských knižných noviniek, ktoré budú počas troch dní na festivale k dispozícii, možno spomenúť aj novú, slovenskú verziu komiksu Rudo Daniela Majlinga či zbierku Melanchólia Erika Jakuba Grocha, ktorá bude dostupná v limitovanej edícii.

O hudobný zážitok sa na festivale postarajú Mucha Quartet, v ktorých podaní si budú môcť návštevníci a návštevníčky podujatia vypočuť hudbu Vladimíra Godára z filmov Neha (1991), Záhrada (1995) či Krajinka (2000), skladby Martina Burlasa, Jána Levoslava Bellu či Rezsőa Seressa. Aranžmánu pre Mucha Quartet sa ujala Katarína Máliková, ktorá premiérovo uvedie aj pieseň z jej očakávaného albumu Postalgia. Na festivale ďalej vystúpia aj ukrajinský pesničkár Postman, kapely Nina Rosa a Ankramu a českú elektronickú scénu bude v line-upe podujatia reprezentovať mladý zjav Kittchen s DJ-om Aid Kidom.