Uviedli detskú knižku s dobrými nápadmi

557

Ako nás informovala agentúra SITA, herečka a rozhlasová redaktorka Zuzana Jurigová Kapráliková uviedla nedávno v jednom z bratislavských kníhkupectiev do života detskú obrázkovú knižku Kde je kto? s kartovou hrou, básničkami a nápadmi na aktivity na rozvíjanie slovnej zásoby, fantázie a orientácie v priestore, ktorú vydalo vydavateľstvo Fortuna Libri. Zábavná knižka, ktorú Kapráliková tvorila spolu s výtvarníčkou Veronikou Lesanou Renčkovou, úzko súvisí s divadelným predstavením Kozliatka a vlk hereckej rodiny Kaprálikovcov, v ktorej kozliatka hrajú zábavnú a náučnú kartovú hru. „Knihu si vlastne vypýtali rodičia, ktorí videli naše predstavenie. Jeho súčasťou sú aj karty, ktoré deti učia hravou formou orientáciu v priestore. Rodičia mali záujem o kartovú hru s postavičkami z rozprávky, a tak sme vytvorili našu krásnu knižku,“ vysvetlila Kapráliková.

Podujatie sa symbolicky začalo pesničkou a úryvkami z predstavenia. Na pódiu sa po Zuzaninom boku predstavili i Dušan, Martin, Martinka a Miško Kaprálikovci. Nasledovala diskusia s Dadom Nagyom, v ktorej autorky predstavili svoj titul. Kartová hra, ktorá je súčasťou knižky, obsahuje 32 kariet s obrázkami zvieratiek – medveďa, zajka, bobra a ježka a s pravidlami hry. „S kartami sa dá hrať nielen hra na precvičenie priestorovej orientácie, ale prostredníctvom nich si môže rodič s dieťaťom vymyslieť príbeh, čo zase rozvíja detskú slovnú zásobu, tvorivosť a fantáziu,” uviedla Kapráliková. Ako dodala, karty sa dajú využiť aj pri hre s väčšími skupinami detí, v materských školách či v krúžkoch. S knižkou Kde je kto? tak môžu pracovať nielen rodičia, ale aj pedagógovia, terapeuti, logopédi či lektori. „Grafička našej knižky Martinka Rozinajová zároveň zvolila taký font, ktorý napomôže aj detičkám, ktoré sa ťažšie učia písať a čítať,“ doplnila Renčková.

Knižku uviedla do života rodina Kaprálikovcov. Dušan a Martin Kaprálik ju posypali pravými rybími šupinami pre šťastie a deti Miško a Martinka Kaprálikovci a Maxim Juriga bublinami z bublifukov.

Foto: Fortuna Libri