V Bratislave sa po troch rokoch uskutoční 48 Hour Film Project

496

V kine FTF VŠMU v Bratislave sa v dňoch 24. apríla až 2. mája uskutoční štvrtý ročník celosvetového súťažného filmového festivalu 48 Hour Film Project. Podujatie, ktoré sa do Bratislavy vráti po troch rokoch, sa koná vo viac ako 130 mestách po celom svete.

Slovenskí filmári rozdelení do tímov dostanú počas jedného víkendu opäť možnosť nakrútiť krátky film, ktorý následne predvedú pred plnou sálou filmových fanúšikov a fanúšičiek. Snímky v trvaní od štyroch do siedmich minút bude spájať rovnaká postava, replika či rekvizita, ktorú sa filmárske tímy dozvedia tesne pred začiatkom súťaže. Pred jej spustením si jednotlivé skupinky zároveň vylosujú žáner filmu, ktorý budú tvoriť. „Festivalu 48 Hour Film Project sa môžu zúčastniť študenti, začínajúci filmári i profesionáli, a to bez rozdielu veku. Neexistuje žiadne obmedzenie ani vo veľkosti jednotlivých filmových tímov,“ uviedol organizátor podujatia David J. V. Schöbl, ktorý festival usporadúva spoločne s Radkou Polákovou Beránkovou. „Veľmi si vážime, že sme sa mohli stať producentmi festivalu v Bratislave a dostali tak možnosť obnoviť tradíciu bratislavskej ’48-čky‘. Pred niekoľkými rokmi sa na medzinárodnom finále umiestnil na druhom mieste tím z Bratislavy a len o rok neskôr na druhom mieste film z Prahy. To dokazuje, že ako Slovensko, tak Česko má kvalitných filmárov, pretože uspieť v tak obrovskej konkurencii, keď sa súťaže pravidelne účastní približne 5000 filmových tímov zo 130 miest z celého sveta, je veľmi obdivuhodné,“ poznamenala Beránková.

Snímky bude po 48 hodinách hodnotiť odborná porota zložená zo známych osobností nielen filmového priemyslu. Autori filmov, ktoré porotu najviac zaujmú, získajú zaujímavé ceny. Absolútny víťaz 48 Hour Film Projectu bude reprezentovať Bratislavu a Slovensko na medzinárodnom finále na holandskom festivale Filmapalooza a zabojuje aj o možný postup na festival v Cannes.

Filmové tímy sa môžu registrovať na webovej stránke www.48hourfilm.com.

Agentúru SITA o tom informoval PR manažér festivalu Robin Suchánek.