V Karlových Varoch uvedú drámu Nech je svetlo

817

V hlavnej súťaži na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) v Karlových Varoch uvedú psychologickú drámu Nech je svetlo režiséra, scenáristu a producenta Marka Škopa. „Máme z výberu do Varov radosť,“ povedal kameraman a jeden z producentov filmu Ján Meliš. „Tu sme premiérovali naše dokumenty Iné svety a Osadné a vždy sa sem radi vraciame. Samozrejme, že sme zvedaví na reakciu festivalového publika aj filmových profesionálov,“ dodal.

Psychologická dráma Nech je svetlo je príbehom štyridsiatnika Milana, ktorý má tri deti a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas pobytu doma cez Vianoce však zrazu zistí, že jeho najstarší syn Adam je ako člen polovojenskej mládežníckej skupiny zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka, a tak sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou pritom začnú zisťovať skutočnú pravdu o svojom dieťati, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve ľudí okolo seba. „Zdá sa mi, že je len tenká hranica medzi príslušnosťou k svojim, k tým našim, k takým ako som ja sám na strane jednej a rozbitým nosom zo strany od tých istých, keď s nimi prestanem ladiť. Chcel som sa pokúsiť zobraziť zlo a chyby, ktoré k nemu môžu viesť v našej vratkej existencii,“ priblížil Marko Škop, ktorý popri dokumentárnych filmoch Iné svety (2006) či Osadné (2009) strhol v roku 2015 pozornosť širokej verejnosti aj hranou drámou Eva Nová.

V hlavnej úlohe sa objaví Milan Ondrík. Po jeho boku sa predstavia študent bratislavského konzervatória František Beleš, Zuzana Konečná, Ľubomír Paulovič, Daniel Fischer, Csongor Kassai či Anikó Vargová.

Slovensko-česká koprodukčná dráma, ktorej vznik podporil Audiovizuálny fond i Státní fond kinematografie, by sa na plátna slovenských kín mala vďaka Asociácii slovenských filmových klubov dostať v septembri.

Agentúru SITA o tom informovala Martina Pašteková z Asociácie slovenských filmových klubov.

Foto: archív ASFK