V Kláštore premonštrátov nové informačné centrum

658

V Kláštore premonštrátov v Jasove v okrese Košice – okolie oficiálne otvorili nové turistické informačné centrum. Premonštráti chcú hodnotnú historickú pamiatku viac priblížiť turistom aj vďaka audio sprievodcovi. Informovala o tom v tlačovej správe krajská organizácia Košice Región Turizmus. Projekt podporila košická krajská samospráva cez program Terra Incognita sumou sedemtisíc eur. Celkové náklady projektu, aj so spoluúčasťou žiadateľa, ktorým bolo samotné opátstvo, sú 9 312 eur.

„Zrevitalizovali sme miestnosť prvého kontaktu, vybavili ju a pripravili pre našich návštevníkov. Hlavne sme sa snažili ešte pred začiatkom letných prehliadok pripraviť audio sprievodcu pre turistov v slovenčine, angličtine, nemčine, maďarčine, poľštine a francúzštine. Chceme, aby sa o tomto mieste mohli dozvedieť čo najviac, ideálne v ich rodnom jazyku,“ uviedol opát premonštrátov Martin Ambróz Štrbák.

„Sme radi, že z dotačného programu Terra Incognita sa nám podarilo zrealizovať ďalší úspešný projekt. Jasov je síce menej známou, no turisticky veľmi atraktívnou lokalitou v našom kraji. Okrem jaskyne či hradu sa pýši Premonštrátskym kláštorom, kde sa nachádza jedna z najvzácnejších knižníc na Slovensku. Vďaka turistickému sprievodcovi v šiestich jazykoch sa o týchto zaujímavých miestach dozvedia viac aj zahraniční turisti,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Veľmi pozitívne je, že začína fungovať spolupráca v rámci celej lokality. Ak sa pri návšteve gotického kláštora návštevník preukáže vstupenkou z Jasovskej jaskyne, má nárok na zľavu. Obec navyše zareagovala na mimoriadnu turistickú prepravu Gemerským expresom, keď k nemu pripojila autobusovú dopravu do kláštora i Jasovskej jaskyne.

Audio sprievodca je aj podľa riaditeľky Košice Región Turizmus Lenky Vargovej Jurkovej vynikajúcou formou, ako pomerne jednoduchým spôsobom výrazne skvalitniť ponuku pre návštevníka: „Ešte vlani sme intenzívne na tvorbe audio-guide spolupracovali aj s obcou Ruská Bystrá, kde sa nachádza drevený chrám zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO,“ dodala.

Kláštor je už od mája otvorený pre turistov a láka k prežitiu príjemného času i nákupu suvenírov. Od budúceho piatka pribudnú pravidelné prehliadky kláštora s historičkami a lákadlom je tiež prehliadka s opátom, ktorá sa bude konať každú nedeľu.

Foto: