V Krajskom múzeu v Prešove predstavujú knihu o auguste 1968

508

V deň výročia vstupu okupačných vojsk do Prešova predstavujú v Rákociho paláci knihu Zmarené nádeje – 21. august 1968. Zároveň premietnu vzácny 8mm film s autentickými zábermi z ulíc Prešova. V tlačovej správe o tom informoval Rastislav Žitný z Krajského múzea v Prešove. Podujatie sa uskutoční v rámci pravidelného cyklu Čaj o piatej u Rákociho. Knihu Zmarené nádeje – 21. august 1968 predstaví jej autor Ľudovít Petraško. Dokumentuje v nej príchod okupačných vojsk do Prešova, reakcie a postoje obyvateľov, ale aj príbehy obetí invázie.

“Kniha je doplnená o autentické fotografie z prvého týždňa okupácie, ktoré na svojom fotoaparáte zachytil vtedy iba 22-ročný Prešovčan Peter Liška,” uviedol odborný pracovník Krajského múzea v Prešove Igor Lazorík.

Do Prešova vstúpili sovietske vojská 21. augusta 1968 o pol piatej ráno. Obsadili vojenské kasárne, letisko, poštu, banku, budovu divízie, OV KSS, ONV, tlačiarne, železničnú stanicu a televízny vysielač Dubník. Podľa Lazoríka bola ochromená doprava, bol prerušený telefónny styk a vznikla nákupná panika. “Občania boli aktom agresie šokovaní, spontánne sa snažili zabrániť postupu vojsk vlastnými telami a vojakom vysvetľovali, že na inváziu nebol žiaden dôvod,“ vysvetľuje Lazorík. Ako ďalej hovorí, Prešov bol zaplavený množstvom plagátov, hesiel, transparentov, ktoré vyjadrovali podporu čelným straníckym a štátnym predstaviteľom, odsudzovali prítomnosť okupačných vojsk a žiadali ich odchod.

Okrem fotodokumentačných materiálov zo zbierky krajského múzea a súkromných fotografií predstaví múzeum aj dobové audiovizuálne materiály a digitalizovaný osemmilimetrový film natočený populárnym prešovským amatérskym filmárom Štefanom Tokarčíkom. Čaj o piatej u Rákociho sa uskutoční v stredu 21. augusta o 17. hodine v priestoroch Rákociho paláca

Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956. Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty.

Foto: Krajské múzeum v Prešove