V našich kinách nájdete Uzly a pomaranče

785

V slovenských kinách uviedli do distribúcie česko-slovensko-nemecký film pre tínedžerov Uzly a pomaranče režiséra Ivana Pokorného. Snímka je adaptáciou rovnomenného románu českej autorky Ivy Procházkovej, ktorá svoj text sama prepísala do podoby filmového scenára.

Film rozpráva príbeh štrnásťročného Dareka, ktorý sa po smrti mamy stará o svoju mladšiu sestru s Downovým syndrómom a čelí nezodpovednosti svojho utrápeného otca. Darek pritom počinom svojho otca nie vždy rozumie a prežíva tak celé spektrum silných a nie vždy práve príjemných emócií, ktoré zjemňuje akurát čerstvá láska k Nemke Hanne. „Myslím si, že dobré filmy pre mladých musia mať nejakú výpovednú hodnotu a Pán Boh zaplať za to, keď sa film podarí urobiť pútavo a tak, že z neho nevyčnievajú “dráty edukatívnosti”. Ja by som chcel, aby mladí tento film vnímali tak, že v sebe má predovšetkým nejaký pozitívny náboj. To obdobie puberty býva obdobím veľkých bolestí a veľkých emócií, tí ľudia sú zo seba nešťastní a učia sa nanovo rozumieť svetu, majú konflikty s rodičmi a všetko si vykladajú ľútostivo a keby im tento film ukázal, že všetko možno preklenúť s určitým nadhľadom a eleganciou a že to všetko nakoniec dobre dopadne, tak máme vlastne vyhraté,“ povedal Ivan Pokorný v rozhovore pre agentúru SITA.

V hlavných úlohách sa v snímke objavia Tomáš Dalecký a mladá nemecká herečka Emilie Neumeister. Českú republiku v obsadení filmu zastúpili herci Stanislav Majer a Leoš Noha a tiež speváčka Ewa Farna. Jednu z menších úloh stvárnil nemecký herec Steffen Groth a zo slovenských interpretov si vo filme zahrali Eva Sakálová a Ľuboš Kostelný. „Pre mňa bolo nakrúcanie tohto filmu takou oslavou. Všetci, ktorí sa na ňom podieľali, tvorili na pľaci takú príjemnú atmosféru, bolo nám veselo a komunikovali sme medzi sebou s rešpektom… Myslím, že to všetci brali ako také príjemné natáčanie,“ poznamenala Sakálová.

Vznik snímky podporili Audiovizuálny fond, Státní fond kinematografie a regionálny fond Mitteldeutsche Medienförderung. V Česku príde film do kín až o mesiac, jeho tvorcovia však už v tejto chvíli organizujú projekcie pre české školy.

Foto: continental-film.sk