V Poprade chcú postaviť pamätník s bustou M. R. Štefánika

543

Mesto Poprad si chce pripomenúť osobnosť Milana Rastislava Štefánika pri príležitosti 140. výročia jeho narodenia postavením pamätníka s jeho bustou. Popradská samospráva už na tento účel vyčlenila 91-tisíc eur, s výstavbou by sa malo začať na jar. Pamätník bude umiestnený pred budovou okresného súdu. „Autorom busty je akademický sochár Ladislav Berák a jej parametre sú približne jeden krát jeden meter. Pred samotným pamätníkom je navrhnutá malá dláždená plocha. Priestor v okolí pamätníka, samotný pamätník, ako aj chodníky a spevnené plochy v celom priestore budú nasvietené parkovými LED svietidlami,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa mesta Jarmila Hlaváčová. Práce by mali byť podľa jej slov ukončené ešte do leta.

V spomínanom priestore pred okresným súdom sú v rámci projektu navrhnuté aj prvky drobnej architektúry. „Priamo v pamätníku bude integrovaná pietna plocha na uloženie kvetov a vencov,“ vysvetlila Hlaváčová, podľa ktorej bude celý priestor poňatý ako malý mestský park.

Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách neďaleko Brezovej pod Bradlom. V roku 1912 získal francúzske občianstvo, v rokoch 1914 až 1918 bol v službách francúzskej armády a diplomacie, a súčasne sa stal spolu s Tomášom Garrigueom Masarykom a Edvardom Benešom hlavným predstaviteľom československého odboja, usilujúceho o vytvorenie samostatného československého štátu. Od októbra 1918 bol prvým československým ministrom národnej obrany, od novembra 1918 minister vojny prvej československej vlády. Štefánik 4. mája 1919 nastúpil na letisku pri Udine do lietadla Caproni 450, cieľom cesty bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Lietadlo však nepristálo a náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. Všetci v lietadle zahynuli. Milan Rastislav Štefánik je pochovaný v mohyle na Bradle nad svojou rodnou obcou.