V Poprade premietli dokument, Tatranci spomínajú na veľký sviatok

783

Ako nás informovala Simona Nôtová zo Slovenského filmového ústavu v Bratislave, v nedeľu 16. februára 2020 v popradskom kine Tatran premietli výnimočný dokumentárny film zo zbierok Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Pri príležitosti 50. výročia Majstrovstiev sveta FIS v severských lyžiarskych disciplínach, ktoré sa v roku 1970 konali vo Vysokých Tatrách, mali diváci možnosť vidieť stredometrážny dokumentárny film Majstrovstvá sveta (1970) režiséra Milana Černáka.

Majstrovstvá sveta v roku 1970 boli najvýznamnejšou športovou udalosťou roka v Československu. Vo svojej dobe dostali prívlastok šampionát šampionátov. Náročnosť ich organizácie bola ocenená vysokou diváckou účasťou a uznaním, ktoré si vyslúžili. Dokumentárny film Milana Černáka Majstrovstvá sveta nie je konvenčnou reportážou. Podujatie približuje v pôsobivej vizuálnej básni, ktorá zachytáva všetko, čo významné športové podujatie veľkého rozsahu predstavuje. Od vypätia fyzických síl a emócií športovcov cez zaujatie organizátorov až po drobnokresbu divákov.

„Majstrovstvá sveta v takej významnej a populárnej športovej disciplíne sa dovtedy nikdy na Slovensku nekonali. Bol to svojím spôsobom celonárodný športový sviatok. Preto som si predsavzal, že film o ňom nemôže byť len zvyčajnou faktografickou reportážou, ale mal by byť zážitkom pre diváka, ktorý presiahne jeho premietanie,“ spomína na nakrúcanie filmu režisér Milan Černák. „Rozhodol som sa pre obrazovú kompozíciu bez slov, čo bolo v tom čase – mierne povedané – neobvyklé. Úroveň filmu pozdvihli dve geniálne zvládnuté zložky: strih a hudba. Bez nich si jeho päťdesiatročnú životnosť neviem predstaviť.“

Film premietli v digitálne reštaurovanej podobe, ktorú dostal v digitalizačnom pracovisku Slovenského filmového ústavu v roku 2017. Podľa Černákových slov „výnimočná zručnosť kolegov, ktorí vytvorili digitálnu kópiu schopnú dnešnej interpretácie, spôsobila, že sa na film dá pozerať aj dnes“. Na jeho uvedení sa zúčastnia okrem režiséra Milana Černáka aj jeho dramaturg Rudolf Urc, kameraman Vladimír Holloš a strihačka Margita Černáková. Film sa po digitálnom reštaurovaní s úspechom premietal už na viacerých domácich a zahraničných podujatiach, naposledy ho tvorcovia osobne uviedli na jeseň minulého roka v La Cinémathèque du Documentaire parížskeho múzea moderného umenia Centre Pompidou.

Súčasťou projekcie v popradskom kine Tatran organizovanej v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom pri príležitosti 50. výročia Majstrovstiev sveta vo Vysokých Tatrách bolo aj uvedenie dvoch krátkometrážnych filmov Štefana Kamenického, ktoré vznikli ešte pred samotným podujatím. Snímka Vysoké Tatry (1966) propaguje lokalitu Vysokých Tatier ako vhodnú na usporiadanie majstrovstiev sveta a reportážny film Tatranské leto 69 (1969) opisuje výstavbu športovísk, infraštruktúry a celkovú prípravu podujatia. Obidva filmy boli v minulom roku digitálne reštaurované.

Mesto Vysoké Tatry si pripomína výročie športového sviatku. Od otváracieho ceremoniálu Majstrovstiev sveta (MS) v severských lyžiarskych disciplínach na Štrbskom plese, ktoré sa konali od 14. do 22. februára 1970, uplynulo 50 rokov. Tento šampionát je dodnes najväčším športovým podujatím, aké Tatranci hostili. Bol to najväčší medzník, nielen v ére športových podujatí na Slovensku, ale aj v histórii a rozvoji Vysokých Tatier.

V roku 1970 mali zimné športy u nás silné zázemie. Družstvá bežeckého aj zjazdového lyžovania boli aktívne vo všetkých vekových kategóriách. V rámci príprav na podujatie svetového formátu, ktoré trvali tri roky, postavili niekoľko moderných hotelov a lanoviek. V centre záujmu verejnosti bola najmä výstavba samotného športového areálu na Štrbskom Plese a skokanské mostíky, pod ktorými vybudovali lyžiarsky bežecký štadión, tribúny či rozhodcovskú vežu. Majstrovstiev sveta sa zúčastnilo viac ako päť stoviek pretekárov z 25 krajín sveta, viac ako sto tisíc návštevníkov a všetkých nadšencov lyžiarskeho športu.

Jozef Lukáč, predseda organizačného výboru MS 1970, bol pri tomto podujatí od myšlienky, cez kandidatúru až po realizáciu. „Boli aj slabé miesta, ktoré organizátori nemohli predvídať. Očakávali sme veľký počet ľudí, a vedeli sme, že doprava môže skolabovať. Autobusy ani električky to s masami návštevníkov nezvládali. Ľudia sa však nenechali odradiť. Zo Smokovca, zo Štrby išli peši vedľa ciest nekonečné zástupy ľudí,“ uviedol Lukáč pre agentúru SITA s tým, že úspech MS potvrdil, že sme schopní zvládnuť niečo také. Areál na Štrbskom plese má podľa jeho slov žiť, vtedy to má všetko zmysel. „Aj keď tie podujatia nemusia byť až také veľkolepé,“ dodal.

„Československá televízia po prvý raz vysielala prenos vo farbe. Farebných televízorov však v československých domácnostiach takmer nebolo,“ priblížil Lukáč.

Spomienku na MS v severských lyžiarskych disciplínach zorganizovalo Mesto Vysoké Tatry s ostatnými subjektami pôsobiacimi na jeho území, zvlášť s Klubom Tatrancov a so SkiMuseom v Tatranskej Lomnici.

Foto: © Slovenský filmový ústav – fotoarchív