V Slovenskom rozhlase uviedli Katastrofický denník Katy Strofovej

593

V Štúdiu 5 Slovenského rozhlasu uviedli medzi čitateľov knižku Katastrofický denník Katy Strofovej. Novinka inšpirovaná seriálom RTVS Tresky Plesky o prírodných javoch opisuje dobrodružnú cestu hlavnej predstaviteľky detskej série, neohrozenej reportérky Katy Strofovej. Tá si pre deti pripravila cestovateľský denník, v ktorom sa spolu vydajú po mori na opustený ostrov a pozrú i na to, ako funguje sopka. Následne odletia do vesmíru, aby zistili, ako vznikajú blesky a nakuknú aj do stredu tornáda. Na záver spolu zdolajú snežné hory plné nebezpečných lavín. Spolu s Katou malí zvedavci zistia, že učiť sa nové veci môže byť naozaj zábavné.

Text knižky napísal Juraj Šlauka, fyzikálne javy v nej vysvetľuje fyzička Zuzana Chovanová a o grafiku novinky sa postarala Gabriela Rusková. „Keď sme so Zuzkou pripravovali fyzikálne podklady pre seriál, uvedomila som si, že ten svet fyziky je veľmi obšírny a veľmi komplikovaný a keďže seriál je časovo obmedzený – každý diel má len osem minút – nie všetko, čo je zaujímavé, sa doň dostalo. Zostalo nám veľa zaujímavostí o rôznych javoch, a tak sme sa rozhodli deťom doplniť ten svet fyziky, ktorý poznajú zo seriálu, a dali sme ich do knižky,“ vysvetlila autorka seriálu Veronika Kocourková, podľa ktorej knižku testovali na deťoch od štyroch rokov do jedenástich. „Všetci boli spokojní,“ dodala.

Podľa Chovanovej je knižka pre deti veľmi dobrý základ na to, aby si našli vzťah k vede. „Vďaka nej môžu nájsť to prepojenie s vedou a pochopiť, že sa jej dá venovať, že to má zmysel a je to veľmi krásna vec, ktorú môžu robiť. Treba sa hrať, pýtať sa otázky a skúmať veci dopodrobna,“ usúdila mladá fyzička.

Knižnú novinku uviedla do života herečka Táňa Pauhofová, ktorá v seriáli prepožičala hlas jeho hlavnej predstaviteľke, reportérke Kate Strofovej. „Ja milujem rozprávky. Keď som bola oslovená do tohto projektu, bola som úplne nadšená, že môžem byť od počiatku pri tom a nedabovať, ale vlastne spolutvoriť, strašne ma to bavilo… Sama som, čo sa vedy týka, úplné tupelo, nevedela som vôbec nič, až vďaka tomuto seriálu som sa naozaj dozvedela, ako veci fungujú,“ priznala počas krstu a knižku následne uviedla do života gumenými medvedíkmi. „Želám Kate veľa ďalších úžasných dobrodružstiev a knižke a denníku, aby ho deti objavovali s najväčšou radosťou a zažívali veľa dobrodružstiev bez katastrof,“ poznamenala.