V Stredoslovenskom múzeu viac ako pol tisíc kraslíc

836

Veľkonočná výstava je aj v Banskej Bystrici. Výstavnú sieň slovenskej kraslicovej tradície nájdu záujemcovia v priestoroch Stredoslovenského múzea (SSM) v tomto meste pod Urpínom. V Thurzovom dome je inštalovaná výstava To vajíčko maľovanô, ktorá približuje históriu zdobenia vajíčok, ich význam v živote našich predkov a prácu súčasných krasličiarov z celého Slovenska. Ako pre agentúru SITA uviedla PR manažérka SM Martina Saktorová, viac ako 500 kraslíc od 40 autorov z celého Slovenska, ale aj zo zbierok Stredoslovenského múzea, bude zdobiť Thurzov dom do 28. apríla.

Okrem histórie a významu zdobenia vajíčok výstava predstaví aj najrôznejšie techniky výzdoby kraslíc, ktoré sú mimoriadne bohaté. Na Slovensku sa totiž v porovnaní s inými národmi zachovalo najviac spôsobov kraslicovej výzdoby. Návštevníci spoznajú majstrovstvo tradičných foriem zdobenia ako batikovanie, voskovanie, odrôtovanie či oblepovanie, ale aj skutočné umelecké diela zdobené madeirovaním, leptaním alebo vyškrabovaním. Budú môcť obdivovať drevené i sklenené kraslice a zoznámia sa aj s exoticky znejúcimi technikami ako „vitráž“, „découpagé“ či „tenerife“. Nemožno zabudnúť ani na preslávenú techniku „fabergée“, ktorá pripomína skvosty z dielne excelentného zlatníka Petra Carla Fabergého.

„Na zdobenie sa používali predovšetkým slepačie vajíčka, v niektorých prípadoch aj kačacie, husacie, zriedkavo pštrosie. Zbierali sa už v zime a v pôstnom období, ale farbili sa až v týždni pred Veľkou nocou. V minulosti sa ozdobovali najmä uvarené vajíčka, pretože mládenci by sa veľmi urazili, ak by im dievčence podarovali len prázdne škrupiny,“ opisuje tradíciu zdobenia kraslíc etnologička a kurátorka výstavy Jana Koltonová.

„V roku 2019 nadväzujeme na úspech predošlých ročníkov celoslovenskej výstavy kraslíc, ktorá sa po piatich rokoch vracia do priestorov Thurzovho domu. Pokračovaním tradície výstavy To vajíčko maľovanô chceme predovšetkým zachovať a priblížiť zvyky a obyčaje našich predkov ďalším generáciám,“ pozýva na výstavu riaditeľ SSM Marcel Pecník. Súčasťou výstavy sú aj prezentácie práce a techník slovenských krasličiarov, kde si môžu návštevníci originálne kraslice aj zakúpiť.

Pripomeňme, že kraslice patria k najstarším a esteticky najpôsobivejším prejavom ľudového umenia. Oddávna sa im pripisovala tajomná a ochranná moc, symbolizovali obnovenie a kontinuitu života, no slúžili aj ako obetný prostriedok. Už pre staroveké národy boli vajíčka prirodzenou súčasťou obradov vítania jari ako významný a mnohoznačný symbol slnka, svetla, obnovujúceho sa života v prírode, zdravia a plodnosti. Zafarbené vajíčka poznali aj starí Číňania, Egypťania či Peržania, pričom najstaršie kraslice sú známe z pohrebísk v Prednej Ázií z polovice tretieho tisícročia pred naším letopočtom. Na území Slovenska ich dokladajú náleziská v slovanských hroboch zo 7. storočia nášho letopočtu.

Ilustračne foto: archív redakcie