V Štúrove slávnostne odhalili pamätník Ľudovítovi Štúrovi

940

V Štúrove na juhu Slovenska v nedeľu 12. 5. popoludní slávnostne odhalili pamätník Ľudovíta Štúra. Busta národného dejateľa tak od tohto dňa stojí na kamennom podstavci na Námestí slobody pri Dunaji.

Myšlienka osadenia pamätníka Štúrove rezonovala viac ako dve desaťročia, no po mnohých peripetiách stavebné povolenie získali až v januári, čím boli naplnené viac ako štvorročné snahy tunajšieho miestneho odboru Matice slovenskej a tiež aj matičiarov a vlastencov z celého Slovenska vôbec.

Tu treba pripomenúť, že osadenie pamätníka Ľudovítovi Štúra sa nestretlo u všetkých Štúrovčanov s pochopením. Ani mestské zastupiteľstvo s jeho umiestnením na nábreží Dunaja nesúhlasilo a v jednom zo svojich uznesení tento akt označilo za necitlivý zásah do pokojného a mierového spolunažívania Maďarov a Slovákov v meste. Ešte v sobotu, deň pred slávnostným odhalením busty sa pred ňou konalo aj protestné zhromaždenie, ktoré zorganizovala SMK. Účastníkov slávnosti vítal aj veľký transparent zavesený na Moste Márie Valérie, podľa ktorého je slávnostné podujatie ponížením Štúra.

Predseda MO MS v Štúrove Jaroslav Janok uviedol, že pamätník až do slávnostného odhalenia pravidelne kontrolovali dobrovoľné hliadky i mestská polícia. No a hoci poškodenie pamätník a či busty neočakáva, matičiari budú priestor kontrolovať. K miestu osadenia povedal aj to, že ide o správny priestor a, navyše, mesto neponúklo žiadne reálne alternatívy

Primátor Štúrova Eugen Szabó z jeho strany, ako zástupcu mesta, „kauzu“ uzavrel tak, že boli dodržané všetky zákonné náležitosti a každý by mal byť spokojný s konečným stavom.

Ešte raz pripomíname, že ide o dielo, ktoré má pohnutý osud, dlhú históriu zrodu a na ktorom sa podieľali podporovatelia takmer z celého Slovenska (a zo zahraničia). Základný  kameň pre pamätník je z Plešských hôr od Slovákov v Maďarsku, busta od bratislavského autora Martina Pala, finančná podpora prišla z Úradu vlády SR a Matice slovenskej, kamenný podstavec z čachtického lomu. Stavebné práce a odborné poradenstvo zo Senváclavu (Maďarsko), Kálnice a Bratislavy a mnohé  dobré rady od priaznivcov.

Ilustračné foto: IÚ MS