Veda v divadle odštartovala prvým podujatím

607

Projekt Veda v divadle odštartoval prvým podujatím. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV), diskutéri na ňom hovorili o prepojení Mendelejevovej periodickej sústavy prvkov s umením. V Divadelnom ústave na Jakubovom námestí v Bratislave na túto tému rozprávali riaditeľka Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV Tatiana Zachar Podolinská a jadrový fyzik a člen predsedníctva SAV Martin Venhart.

S priamym prepojením vedy a umenia sa Venhart stretol na svojich výskumných stážach v zahraničí. „Ako postdoktorand na univerzite v Leuvene v Belgicku som mal kolegu, ktorý bol doktorand a mal obhajobu. Túto „zaťažkávajúcu“ skúšku spojil s vernisážou diel jeho sestry, ktorá bola maliarka. Jeho dizertačnú prácu stvárnila umelecky a vznikla séria obrazov, ktorú nazvala Vrstvový model atómového jadra. Mnohé z tých malieb boli veľmi zaujímavé. Ona dokázala zobraziť vedu vo výtvarnom umení. A ako dostať vedu na javisko? Ja si myslím, že keď to ide na plátno, musí to ísť aj na javisko,“ povedal v diskusii jadrový fyzik.

Zachar Podolinská zasa strávila dlhé mesiace terénnym výskumom v Guatemale, kde pozorovala súčasných Mayov. „Komunikáciu medzi nami vedcami a vami divadelníkmi vnímam často ako uzatvorenú. My máme nejaké prostriedky a spôsoby vyjadrovania sveta, rozprávania, spoznávania, vy zase máte nejaké svoje. My vlastníme poznatky a spôsoby ich usporadúvania, ale vy ich predvádzanie – skĺbenie s hudbou, so svetlom, scénou, to už je vaša parketa. Čiže keby si nás k sebe viac pozývate, my vám to mystérium, ktoré je v každom poznatku, odklíname. Dôležité je vytvárať medzi nami užšiu komunikáciu,“ vysvetlila etnologička.

Projekt Veda v divadle má ambíciu pokračovať na jeseň. Ďalšia dvojica vedcov zo SAV zavíta opäť do priestorov Divadelného ústavu po skončení divadelných prázdnin.

Ilustračné foto: pixabay.com