Vedci predstavia na Víkende so SAV výsledky svojej práce

558

Dnes sa začína Víkend so Slovenskou akadémiou vied (SAV). Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková, počas tohto víkendu sa v stánkoch na Primaciálnom námestí v Bratislave verejnosti predstaví viac ako 20 ústavov a vedeckých centier SAV so zaujímavými výsledkami svojej práce. Návštevníci podujatia si budú môcť vyskúšať experimenty, súťaže a vedomostné kvízy z rôznych oblastí prírodných technických vied a spoločenskovedných oblastí. Pripravené sú aj odmeny a darčeky pre deti a mládež. „Účastníci podujatia uvidia skutočný meteorit, magnetický vláčik, atrakcie z oblasti botaniky, biológie, elektrotechniky a informatiky, vzácne archeologické a geologické nálezy. Dozvedia sa zaujímavosti o slovenskom jazyku, o sociológii a psychológii a o mnohých ďalších zaujímavých výsledkoch získaných vedcami zo Slovenskej akadémie vied,“ približuje program podujatia Hucáková.

Akciu budú sprevádzať aj prednášky pre verejnosť na pripravenom pódiu. Medzi prednášajúcimi bude napríklad astronóm Aleš Kučera, ktorý bližšie porozpráva o téme Slnko, náš život aj hrozba. Košickí vedci z Ústavu experimentálnej fyziky SAV budú prednášať o vesmírnom výskume a kozmickom inžinierstve. Riaditeľ Elektrotechnického ústavu SAV Vladimír Cambel povie viac o vývoji elektronických súčiastok a jazykovedkyňa Sibyla Mislovičová bude spresňovať, ako správne a spisovne používať náš jazyk v praxi.

Oficiálne otvorenie podujatia sa uskutoční v piatok 21. júna o 11. hodine na Primaciálnom námestí v Bratislave a potrvá do soboty do večerných hodín. Koná sa pod záštitou primátora Bratislavy Matúša Valla.